Переглянути всі

Як прищепити у дитини любов до читання ᐈ Дільні поради для батьків

Blogue
Як прищепити у дитини любов до читання ᐈ Дільні поради для батьків

Сучасні діти дуже рідко по-справжньому люблять читати книги. Свій вільний час вони воліють проводити перед телевізором, за комп'ютером або в гаджетах. Однак у дитини, що читає, набагато більше шансів побудувати успішну кар'єру. Крім того, у майбутньому такі люди стають відмінними співрозмовниками та всебічно розвиненими особистостями. Тому завдання батьків — прищепити дитині любов до читання з ранніх років. Ми зібрали рекомендації провідних психологів та заслужених педагогів, щоб допомогти вам у цій справі.

Перше, що радять фахівці, — це читати малюкові до вивчення ним літер. Формування словникового запасу в дітей починається з десятимісячного віку. У два роки вони починають сприймати та розмовляти фразами, а в три — цілими реченнями. Неправильно вважати, ніби найменші нічого слухають і не сприймають інформацію. До 1,5 року дитина може перебувати у фазі активної уваги близько чотирьох хвилин. Цього цілком достатньо, щоб у майбутньому розвинути любов до читання. У міру дорослішання цей часовий відрізок збільшується.

Наступна порада — покажіть значущість цієї навички у повсякденному житті. Наприклад, під час походу в магазин можна читати вивіски, в кафе — меню, таблички на будинках, інформацію на попереджувальних знаках на пляжі та ін. Важливо донести до малюка той факт, що вміння читати є дуже цікавим і корисним. Безглуздо насідати і повчати: читай чи виростеш дурним.

У дитини має бути свобода вибору. Тобто можливість самій вирішувати яку книгу прочитати перед сном. Навіть якщо мама купила нову цікаву літературу, а чадо несе до ліжка улюблену «Рукавичку», нехай читає історію загубленої речі. Не варто ховати зачитану книжку, сподіваючись, що вона забудеться. Це тільки завадить прищепити у дитини любов до читання. Дітям до восьми років властива пристрасть до перечитування казок. Вона минає без участі батьків. Тому категорично не рекомендується виконувати роль цензора та обирати за малюка, які книги він має читати. У певному віці у нього з'являться свої захоплення. Приміром, література в жанрі фентезі, книги про космос, жахи та ін. Ставтеся до цього спокійно: такі переваги, як правило, тимчасові.


Читайте дитині вголо

Щоб прищепити дитині інтерес до читання, необхідно розпочинати процес із раннього віку. З десяти місяців можна читати малечі вголос казки. Це позитивно вплине на формування її словникового запасу. До 1 року можна приділяти книжкам по 20 хвилин щодня. У міру дорослішання цей час потрібно збільшувати, щоб до п'яти років він дорівнював 1 годині. Необхідно зробити спільне проведення щоденним приємним ритуалом. Скажімо, лягати разом у ліжко перед сном та брати із собою улюблені казки. Таким чином, у дитини сформується позитивне ставлення до літератури та залишаться теплі спогади.

Також прищепити дитині любов до книг допоможе регулярність. Не пропускайте щоденний ритуал, щоб виробити у малюка корисну звичку. Подбайте про різноманітність домашньої бібліотеки: літератури має бути багато, і малюк повинен сам вибирати книгу до прочитання.

Читати вголос корисно для загального розвитку дітей та емоційного зближення з батьками. Малята отримують внутрішнє задоволення, прослуховуючи улюблені сюжети, занурюючись у казкову атмосферу та перебуваючи у тактильному контакті з мамою чи татом.

Власний приклад як чудовий спосіб прищепити інтерес до читання

Чтение для детей

Важливо подавати дитині правильний приклад. Чим частіше вона бачитиме вас із книгою в руках, тим більший інтерес у неї викличе література. Нас практиці доведено, що у нечитаючих сім'ях діти дуже рідко цікавляться цим процесом. У будинку має бути невеличка бібліотека, що складається як з дитячої, так і дорослої літератури. Не обов'язково читати щодня. Близько 4-5 книг на рік цілком достатньо, щоб сформувати правильний образ в очах свого чада. В іншому випадку дитині, яка піде до школи, буде складно сідати за банальні підручники. А прищепити любов до читання підлітку набагато складніше.

Великим плюсом буде формування правильних звичок читача. Наприклад, якщо у книзі є розділи, завжди дочитувати до кінця розділу. Або робити закладки на найулюбленіших і найцікавіших моментах, щоб потім переказувати їх батькам за сімейною вечерею. У більш свідомому віці можна вчити робити позначки на полях, виділяти цікаві цитати та ін. У майбутньому ваше чадо стане цікавим співрозмовником і зможе знайти друзів, що читають.

Зробіть читання книг сімейною традицією

Сімейні традиції — це чудовий спосіб розвинути у своїх дітей любов до літератури.

Що можна робити:

  • влаштовувати щотижневі вечори читання та по черзі читати один одному вголос. Також кожен може читати свою книгу, а згодом ділитися враженнями. Спеціально для таких вечорів можна створювати особливу атмосферу. З найменшими будувати халабуди зі стільців і ковдр, а з більш дорослими дітьми — готувати смачні страви і заварювати чай;
  • регулярні походи до бібліотеки чи книжкової крамниці також допомагають прищепити дітям любов до читання. Особливо, якщо підібрати кожному члену сім'ї цікаву літературу виходячи з інтересів та вподобань. У процесі малюк зможе знайти свій улюблений жанр чи автора. В результаті походи до книгарні відбуватимуться з його ініціативи. Щоб зробити цей час ще приємнішим, можна по дорозі додому заходити в кафе-морозиво.

Велику користь приносить обговорення прочитаного. Особливо, якщо ви прочитали книжку, яка подобається дитині. Поділіться своїми враженнями один з одним, обговоріть мораль твору та дізнайтесь, які висновки зробив юний читач.

Дозвольте дитині самостійно обирати книги

Багато батьків припускаються однакової помилки: обирають літературу замість дитини. Зазвичай, вона не відповідає ні його інтересам, ні віку. Робити цього категорично не рекомендується. Такі книги не принесуть малюкові жодного задоволення.

Важливо! Намагайтеся зробити так, щоб читання стало улюбленим хобі, якому хочеться приділяти вільний час.

Коли діти підуть до школи, в них з'явиться список обов'язкової літератури. Тому вибір книг для дозвілля необхідно повністю довірити дитині.

Краще читати менше але частіше

Примушувати поглинати одразу великі обсяги інформації докорінно неправильно. Це може дати зворотний ефект і викликати огиду до літератури. Особливо це стосується малечі, яка тільки вчиться читати. Краще робити це дозовано. Скажімо, 1-2 сторінки щодня. Тоді ця справа увійде у звичку і не дратуватиме ні батьків, ні чадо. Також не варто лаяти юного читача за повільний темп чи неуважність. Навпаки, хваліть навіть за невеличкі успіхи. Похвала є чудовою мотивацією.

Помилки які відбивають у дитини інтерес до читання

Існує ряд помилок, яких припускаються всі батьки в спробі змусити малюка полюбити читати.

Найбільш поширені з них:

  • процес самостійного читання починається надто рано;
  • батьки читають казки на ніч невиразно і без інтонації;
  • застосування погроз та ультиматумів.

Також не слід давати дітям читати надто великі твори та не дозволяти вставати з-за столу до останньої сторінки. В іншому випадку книги викликатимуть у них негативні асоціації.

Починати читати надто рано

Йдеться про самостійне читання. Оптимальним віком для цього психологи вважають 6-7 років. У цей період малюки вирушають до школи та готові до навантажень. До цього віку приблизно з 9-10 місяців до 5-6 років дітям цікавіше слухати. Тому завдання батьків читати їм вголос казки щодня перед сном. При цьому літери та картинки повинні бути перед очима малюка. Можна водити пальцем. Це дозволить виробити фотографічну пам'ять. Особливо якщо чадо полюбляє перечитувати улюблену казку.

Читання вголос невиразно

Щоб зацікавити дитину літературою, використовуйте весь свій акторський потенціал. Якщо це казка, для всіх персонажів необхідно виробити різні голоси та інтонації. Це допоможе утримати увагу слухача і позитивно позначиться на розвитку його фантазії та образного мислення. Улюблені твори, прочитані по ролям, будуть схожі на театральні вистави, які так подобаються малечі. Можна не сумніватися, що це допоможе прищепити любов до читання.

Не змушуйте читати

Не варто насідати, змушувати та вимагати відмінних результатів надто швидко. Такий підхід є демотивацією у чистому вигляді. Краще, щоб діти читали те, що їм подобається, та в кількості, яку вважають за потрібне. Здійснюючи надмірний тиск, хорошого результату досягти неможливо. Як видно, виробити у свого чада любов до літератури не так складно. Головне, підтримувати його та подавати правильний приклад. Ще більше корисних статей про розвиток та навчання читайте у блозі компанії YES.

Сучасні діти дуже рідко по-справжньому люблять читати книги. Свій вільний час вони воліють проводити перед телевізором, за комп'ютером або в гаджетах. Однак у дитини, що читає, набагато більше шансів побудувати успішну кар'єру. Крім того, у майбутньому такі люди стають відмінними співрозмовниками та всебічно розвиненими особистостями.

×
Отримай промокод на знижку 10% для купівлі рюкзаків YES в магазинах-партнерах