В сьогоднішній статті ми вирішили підняти дуже важливу тему — як вибрати автокрісло. Дане приладдя не лише забезпечує комфорт та безпеку малюків під час поїздок, а й впливає на їхню поставу. При виготовленні шкільних рюкзаків ми приділяємо велику увагу саме здоров'ю дитячої спини. Тому вважаємо своїм обов'язком поділитися з вами корисними рекомендаціями щодо вибору таких сидінь. Адже вони також позначаються на формуванні правильної постави. До того ж, з 2019 року в Україні діє закон, який зобов'язує всіх водіїв використовувати автосидіння для дітей зростом до 145 см.
Чому потрібне автокрісло для дитини
Перш ніж розбиратися в нюансах вибору, пропонуємо поговорити про важливість автосидінь. Це спеціальні пристосування, які використовуються для перевезення малюків в автомобілях. Вони забезпечують комфорт і безпеку дітей, а також знижують ризик отримання травм під час ДТП, при різких поворотах та гальмуванні.
Багато батьків помилково вважають, що використання штатних ременів цілком достатньо. Однак ситуація виглядає інакше. Перш за все, це зумовлено тим, що вигин стандартних сидінь призначений виключно для дорослих. Його форма відповідає анатомічній будові тіла дорослої людини. Тому під час поїздок, особливо тривалих, ваше чадо може відчувати значний дискомфорт. А в майбутньому, як і через носіння неправильно підібраного рюкзака, зіткнутися з проблемами хребта.
Ще одна причина, через яку слід вибрати дитяче автокрісло, — нездатність штатних ременів надійно зафіксувати маленького пасажира. Він підходить для осіб зростом 150 см і вище. Одна лямка має проходити вздовж тіла через грудну клітку, а інша — фіксуватися трохи вище області стегон. Тому для безпечної поїздки з дитиною необхідно використовувати спеціальне автосидіння.
До якого віку потрібно автокрісло
Згідно з правилами дорожнього руху, перевозити в легковому автомобілі дітей зростом менше ніж 145 см без використання спеціальних утримувальних систем, які забезпечують правильне пристібання ременями безпеки, в нашій країні заборонено. Крім того, забороняється встановлювати ці пристрої на передньому сидінні. Однак для малюків віком до трьох років передбачено виняток: їх дозволяється перевозити спереду за умови, що утримувальна система встановлена проти напрямку руху, а фронтальна подушка безпеки на цьому місці відключена (якщо вона наявна), згідно з п. 21.13 ПДР.
Основним критерієм, який визначає можливість розміщення дитини віком від трьох років на пасажирському передньому сидінні, є її зріст. Однак існують певні правила, згідно з якими всі малюки діляться на кілька категорій. До першої входять діти, чий зріст перевищує 145 см. Для них не потрібно купувати утримувальну систему. Друга категорія — малюки старше трьох років зростом до 145 см. Їх дозволяється перевозити виключно на місцях другого або третього ряду з використанням спеціального пристосування. Якщо ваше чадо входить до цієї групи, подбайте про те, щоб правильно вибрати автокрісло. Важливо зазначити, що навіть за наявності такої системи, садити дитину спереду суворо забороняється.
І нарешті третя категорія — дітки до трьох років будь-якого зросту. Перевозити їх в автомобільному транспорті дозволяється на передньому сидінні за наявності спеціальної автолюльки, яка встановлена проти руху авто. Також важливо перед установкою відключити подушки безпеки.
Як вибрати дитяче автокрісло

Усі наявні на сьогоднішній день моделі діляться на певні категорії залежно від зросту та ваги (віку) малюків. Повні відомості про цю класифікацію представлені в стандартах виробництва ECE 44 та ECE 129 i-Size. Також з ними можна ознайомитися в Технічному регламенті МС ЄАЕС. В країнах Америки та Азії застосовуються дещо інші стандарти. Однак їхні відмінності несуттєві. Таким чином, вирішуючи, яке автокрісло обрати, слід орієнтуватися на параметри маленького пасажира.
1. Класифікація за віком і вагою дитини
Існує певна класифікація, згідно з якою всі вироби поділяються на категорії залежно від віку та ваги малюка:
- Група 0. Такі пристрої розраховані на користувачів віком від 0 до 1-1,5 років і вагою до 13 кг, які ще не можуть самостійно сидіти. Так звана автолюлька має особливу форму, завдяки якій під час поїздки дитина перебуває в позі лежачи. За зовнішнім виглядом вона нагадує люльку від дитячої коляски. Кріпиться виріб за допомогою автомобільних ременів або на isofix. Перебуваючи в колисці, немовля фіксується п'ятиточковими ременями. Для додаткової безпеки використовується спеціальний захист навколо голови. Вирішивши вибрати дитяче автокрісло цього типу, ви також побачите інші його різновиди — бебікокони та крісла-переноски. Усі моделі можна встановлювати, як спереду, так і ззаду, проти ходу руху авто. Це обов'язкова умова для безпеки маленького пасажира в разі фронтального удару.
- Група 0+. Підходять для малюків від народження до 4 років та вагою до 18 кг. Вони являють собою повноцінні крісла, проте мають функцію установки проти ходу руху авто. Ця опція дає змогу розмістити дитину в горизонтальному положенні. Це вкрай важливо, якщо потрібно вибрати автокрісло для немовлят до 9 місяців, які ще не вміють самостійно сидіти.
- Група 1. Моделі для діточок від 1 до 4 років мають міцну пластикову основу на силовому каркасі. Також вони передбачають кілька положень нахилу (для сну та бадьорості). Вироби встановлюються виключно на задньому сидінні за ходом руху автомобіля. Вони розраховані на користувачів вагою 9-18 кг.
- Група 2. Вибрати автокрісло для дитини цього типу варто, якщо її вага становить 15-35 кг, а зріст — до 140 см. Такі вироби можуть трансформуватися: їхня спинка регулюється залежно від зросту. А також змінюється спосіб фіксації — від внутрішніх ременів до автомобільних. Встановлюються крісла по ходу руху транспортного засобу на задньому сидінні.
- Група 3. Це найбільш універсальні моделі, які підходять для малюків від 1 року до 12 років (зріст — до 140 см). Вони користуються великою популярністю завдяки своїй практичності та гнучкості регулювань. Їх можна використовувати протягом багатьох років і регулювати залежно від параметрів пасажира. Вирішивши вибрати крісло в машину цього типу, вам більше не доведеться купувати жодні інші моделі.
Окремо варто виділити так звані бустери, які ще називають кріслами-підкладками. Це спеціальне приладдя, призначене для перевезення дітей вагою понад 15 кг. Воно відрізняється твердою конструкцією, наявністю фіксованих підлокітників і напрямних для штатного ременя безпеки. Використання бустерів допускається тільки в тому разі, якщо зріст малюка не нижче 130 см. Однак рівень безпеки, який вони забезпечують, сильно поступається всім перерахованим вище варіантам.
2. Міжнародні стандарти
З 1 вересня 2024 року в країнах Європейського Союзу набули чинності нові правила щодо дитячих автомобільних крісел. Тепер в продажу представлені лише моделі, які відповідають стандарту ЄЕК ООН R129/i-Siz. Він був затверджений ще у 2013 році і став обов’язковим для всіх країн ЄС.
В Україні правила дорожнього руху передбачають обов’язкове використання атрибутів безпеки для дітей зростом до 150 см. Проте, українське законодавство не конкретизує, яким саме стандартам повинні відповідати ці крісла. Тому ми за умовчанням орієнтуємося на європейські норми.
На відміну від ЄС, вирішивши вибрати автокрісло дитяче в Україні, не обов'язково звертати увагу на наявність маркування за стандартом R129/i-Size. В Європі ж, кожен сертифікований за цим стандартом виріб повинен мати спеціальну наклейку. Якщо наклейка відсутня або сертифікація проводилася не в країні ЄС, дозвіл на використання крісла на території Євросоюзу буде недійсним.
Варто зазначити, що брати до уваги нові правила потрібно лише тим людям, які вирішили вибрати автокрісло після 1 вересня 2024 року. Якщо ви придбали модель стандарту R44/04 раніше, то можете сміливо ним користуватися. Заборона стосується саме продажу, а не експлуатації продукції.
Основна відмінність нового стандарту R129/i-Size полягає у відмові від класифікації автомобільних крісел за вагою дитини. Раніше існували групи 0+, 1, 2/3 тощо, які визначалися масою тіла. Тепер же, згідно з R129, класифікація базується на зрості малюка. Таке рішення дозволяє батькам більш точно вибрати автокрісло дитяче. При покупці вони можуть бути абсолютно впевнені в тому, що обрана модель підійде їхньому чаду.
3. Краш-тести
Вирішивши вибрати автокрісло для дитини, потрібно звертати увагу на низку критеріїв. Це комфорт, дизайн, наявність додаткових функцій тощо. Однак головними з них є рівень захисту та безпека. Звичайно, оцінити «на око» ці показники досить складно. Для цього потрібно розбиратися в особливостях конструкції, функціонуванні тощо. Тому найбільш достовірним джерелом необхідної нам інформації є результати так званих краш-тестів і міжнародної сертифікації.

Саме результати незалежних тестувань дають змогу об'єктивно оцінити рівень безпеки виробів. Вони проводяться різними організаціями для кожної існуючої моделі. Зокрема, однією з найбільш авторитетних асоціацій у цій сфері є німецька лабораторія ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club). Вона проводить тестування в більш складних умовах, ніж того потребують стандартні вимоги. Щоб бути повністю впевненими в безпеці даного приладдя, рекомендуємо вибрати автокрісло, яке отримало високу оцінку від ADAC. Є й інші організації, які проводять аналогічні дослідження. Вони публікують щорічні рейтинги продукції та виставляють бали, на які можна орієнтуватися при виборі.
4. Ізофікс
Одним зі способів встановлення дитячих утримувальних засобів в машину є система Isofix. Вона забезпечує жорстке з'єднання виробу з кузовом автомобіля за допомогою спеціальних кріплень. На відміну від інших моделей, сидіння з Ізофікс не передбачають використання автомобільних ременів. При цьому вони відрізняються високим рівнем надійності, а також простотою та безпомилковістю установки.

Багато фахівців рекомендують вибрати автомобільне крісло саме цього типу з низки причин. Одна з них — простота у використанні. Щоб встановити утримуючий засіб в автомобілі, необхідно з'єднати його спеціальні кронштейни з анкерними скобами Isofix на кузові транспортного засобу. Потім натиснути на крісло до характерного клацання. Після цього додатково зафіксувати виріб за допомогою страхувального троса Top Tether або опорної ноги.
Вирішивши вибрати автокрісло цього типу, будьте готові до деяких нюансів. Такі моделі дещо важчі за інші, а також можуть використовуватися не в усіх транспортних засобах і не на всіх сидіннях. Однак їхній рівень безпеки та надійність перекривають будь-які недоліки.
Яке автокрісло вибрати в 2025
Наприкінці минулого року компанія ADAC провела традиційне тестування та опублікувала рейтинг найбезпечніших та найергономічніших утримуючих засобів. Для об'єктивного оцінювання використовувалися сучасні датчики, манекени та численні камери.

Додаткові рекомендації
Перш ніж вирішити, яке автокрісло вибрати для дитини, потрібно більш ґрунтовно ознайомитися з особливостями цієї продукції. Всі існуючі моделі розрізняються за призначенням, способом і місцем установки, а також наявністю додаткових регулювань. Усі ці нюанси слід врахувати, якщо ви хочете забезпечити комфорт і безпеку маленького пасажира.
Що мають знати батьки, які вирішили вибрати крісло в машину:
- Дітей віком до 15 місяців і вагою до 9 кг забороняється перевозити в утримуючих засобах, встановлених по ходу руху транспортного засобу. Це зумовлено тим, що під час лобового зіткнення ремінь утримуватиме тільки тіло, але ніяк не голову. Таким чином, навантаження на голову та шию буде занадто високим. Для немовлят, чия голова є непропорційно великою, а м'язи шиї слабкими, це може обернутися серйозними травмами. Тому буде правильно вибрати автокрісло для дитини до 15 місяців, яке встановлюється проти руху авто.
- Встановлюючи утримуючий засіб на передньому пасажирському сидінні, важливо подбати про відключення подушки безпеки.
- Звертайте увагу на форму спинки. Вона повинна підтримувати правильне положення спини та шиї під час поїздок. Про важливість цього елементу ми писали в інших своїх статтях на прикладі шкільних рюкзаків.
- Деякі моделі розраховані на малюків зростом до 80 см і вагою до 10 кг. Діти з них швидко виростають, тому на заміну краще вибрати автокрісло, яке встановлюється також обличчям до напрямку руху.
- Перед покупкою також важливо звернути увагу на вагу виробу. Особливо якщо плануються тривалі поїздки з дитиною.
- Перш, ніж придбати автомобільне крісло для малюка, слід проконсультуватися з автодилером. Фахівці підкажуть, який спосіб кріплення краще обрати, щоб ви могли надійно фіксувати малечу в салоні.
- Неякісні моделі не забезпечують достатньої міцності та стійкості під час встановлення. Тому економити на такій покупці категорично не рекомендується.
- Якщо в сім'ї є кілька авто, важливо вибрати бустер з мінімальною вагою, щоб його було зручно переставляти з машини в машину.
- По мірі зростання пасажира спинку та ремені необхідно регулювати. Багато виробів мають функції регулювання, завдяки чому батькам не доводиться часто міняти сидіння на більше за розмірами.
Загалом, щоб правильно вибрати дитяче автокрісло, потрібно знайти відповідального продавця, який добре знається на продукції. Вам повинні надати детальну консультацію, результати сертифікацій, краш-текстів тощо. Обов'язково слід підбирати устримувальну систему відповідно до ваги та зросту малюка. Додатково звертайте увагу на ергономічність, комфорт та легкість установки. Сподіваємося, що поради від фахівців компанії YES були корисними для вас, і ви знайдете ідеальне автосидіння!
В сьогоднішній статті ми вирішили підняти дуже важливу тему — як вибрати автокрісло. Дане приладдя не лише забезпечує комфорт та безпеку малюків під час поїздок, а й впливає на їхню поставу. При виготовленні шкільних рюкзаків ми приділяємо велику увагу саме здоров'ю дитячої спини. Тому вважаємо своїм обов'язком поділитися з вами корисними рекомендаціями щодо вибору таких сидінь. Адже вони також позначаються на формуванні правильної постави. До того ж, з 2019 року в Україні діє закон, який зобов'язує всіх водіїв використовувати автосидіння для дітей зростом до 145 см.