Переглянути всі

Як навчити дитину розуміти годинник

Blogue
Як навчити дитину розуміти годинник

Деякі люди в досить зрілому віці зізнаються, що вміють користуватися виключно електронним годинником. Частіше за все це пов'язано з тим, що в дитинстві дорослі не пояснили їм основи користування механічним пристроєм, або зробили це неправильно. Щоб уникнути такої проблеми, важливо своєчасно навчити дитину годинника — як електронного, так і механічного. В даній статті ми детально розповімо, з чого краще почати, надамо покрокову інструкцію по вивченню, а також поділимося корисними лайфхаками.

Отже, перш за все потрібно переконатися в тому, що малюк розуміється на основах. Це лічба, розрізнення понять, пов'язаних із часом, ділення тощо. На цьому етапі деякі батьки стикаються із труднощами. Наприклад, з'ясовується, що дитина плутає «ліво» і «право», недостатньо добре рахує і т.д. В такому випадку визначення часу за годинником потрібно відкласти, і почати з пояснення базових понять. Далі ми перерахуємо вміння та навички, якими повинен володіти малюк для кращого засвоєння потрібної нам інформації.

Що треба знати дитині, щоб вчити годинник

Розрізняти поняття “ранок”, “день”, “вечір”, “ніч”

Перш ніж визначати час за годинником, дитина має засвоїти базові поняття. Поясніть їй, що існує минуле, теперішнє та майбутнє. Розкажіть, що минуле вже відбулося, а майбутнє — те, що буде колись. Не менш важливим є розуміння термінів «вчора», «сьогодні», «завтра», «ранок», «день», «вечір», «ніч» і «доба». Найкраще в цьому випадку спрацьовують асоціації. Наприклад, «вранці я йшов в садочок», «вдень показують улюблений мультик», а «ввечері ми вигулюємо собаку». Асоціювання цих понять зі знайомими ситуаціями полегшить їхнє розуміння та запам'ятовування.

Знати де ліво і право

Це базова навичка, якою діти повинні оволодіти до 4 років. Щоб освоїти її, можна застосовувати різноманітні вправи та ігри. Вміння розрізняти ліво та право знадобиться малюкові не тільки в повсякденному житті, а і в навчанні. Один з яскравих прикладів, де цей навик стає в пригоді, — коли ми вчимо годинника. Адже для визначення часу дитина повинна чітко відрізняти ліву стрілку від правої. В майбутньому це також допоможе їй не заплутатися у складних математичних поняттях.

Вміти рахувати до 100

Щоб правильно визначати час на годиннику, малюк обов'язково має вміти рахувати до 60, а краще — до 100. Для закріплення цього вміння можна використовувати різноманітні вправи. Наприклад, називати подвійні числа в навколишньому світі: номери будинків, ціни на товарах, розміри взуття і т.д. Наступна вправа — зворотній відлік (від 100 до 1). Також радимо навчити маленького учня визначати «сусідів» круглих чисел. Наприклад, число 50 оточують 49 та 51, а 70 — 69 та 71 і т.д. Без вміння рахувати до 60 дитина не зможе відраховувати хвилини на циферблаті.

Знати ділення на 5

Наступний крок — визначення чисел, що кратні п'яти. Для легкості запам'ятовування, поясніть дитині, що вони завжди закінчуються на 5 або 0. Після цього залишиться тільки навчитися швидко їх перераховувати та застосовувати. Для цього також існують деякі вправи. Одна з них — перерахування чисел, кратних 5, у зворотному напрямку. Також можна придумувати різні завдання для лічби п’ятірками. Наприклад: Влад вирішив щодня читати по 5 сторінок улюбленої книги. Скільки сторінок він прочитає за тиждень, два тижні, місяць? А якщо наступного місяця він читатиме вже по 10 сторінок на день?

Важливий момент: зручний макет годинника для вивчення часу

Коли всі попередні навички будуть засвоєні, можна починати вивчення годинника. Для цього підійде будь-який пристрій, на якому можна швидко змінювати положення стрілок. Це може бути старий настінний прилад без скла або спеціальний годинник-тренажер. Такі вироби продаються в різних інтернет-магазинах, але ви можете виготовити його самостійно. В інтернеті є безліч текстових та відеоінструкцій, які допоможуть вам правильно сконструювати пристрій. Головне, щоб він був достатньо великим і з правильною розміткою. Тобто, щоб години, хвилини та секунди на ньому були позначені різними кольорами. Також можна використовувати декілька форматів (наприклад, 10:00 та 22:00 і т.д.).

Покрокова інструкція, як вивчити годинник дитині

1. Розповідь про годинник для дітей

Розпочніть з того, щоб підготувати навчальний годинник. Для виготовлення можна використовувати підручні засоби, наприклад, картон, клей ПВА, кольорові маркети і т.д. Також підійде старий настінний пристрій без скла. Головне, щоб на ньому можна було легко переміщати стрілки.

Перш за все потрібно розповісти малюкові про будову цього гаджету:

  • циферблат — кругла панель з числами від 1 до 12 та 60 поділками, розташованими по колу;
  • стрілки — коротка вказує на години, а довга показує хвилини.

Далі, щоб навчити дитину годиннику, необхідно обговорити його значення у повсякденному житті, а також показати напрямок руху стрілок. Якщо ви обрали для навчання модель із секундною стрілкою, акцентуйте увагу на її швидкому русі. Можна навіть плескати в такт, щоб тривалість секунди відчувалася краще.

Далі переходимо до визначення повної години. Якщо малюк добре зрозумів значення короткої та довгої стрілок, це буде дуже легко. Достатньо розказати, що коли хвилинна стрілка вказує на 12, годинна — показує конкретну годину. Спочатку наведіть кілька прикладів, а потім дайте малечі потренуватися самостійно. Це допоможе закріпити пройдений матеріал.

Ще один ефективний спосіб запам'ятати нову інформацію — скласти разом план на день погодинно. Коли наблизиться момент запланованої дії, попросіть дитину поглянути на пристрій і визначити, яку годину він показує. Завдяки виконанню побутових справ, ваше дитя швидше навчитися користуватися годинником у повсякденному житті.

2. Розкажіть про добу

Неможливо навчити дитину годинника, якщо вона не розуміє, що таке доба. Поясніть, що цей часовий проміжок поділяється на ранок, день, вечір та ніч. Також важливо зазначити, що 1 доба дорівнює 24 годинам. Тобто за цей період годинникова стрілка робить повних два оберти по циферблату. Оскільки на ньому лише 12 чисел, одна година може бути і вдень, і вночі. Тому ми говоримо, наприклад, «перша година ночі» або «перша година дня». Відлік починається з опівночі, коли настає нульова година, потім — перша година ночі, друга і так далі. Пройдіть повне коло від опівночі до 12 години дня.

Пояснивши, скільки годин має доба, розкажіть про те, що після полудня годинникова стрілка розпочинає друге коло. Так ми отримуємо «годину дня» або «13 годину», «дві години дня» або «14 годину» і т.д. Щоб малюк краще зрозумів, намалюйте всередині циферблата числа від 13 до 24, показуючи, як вони співвідносяться з зовнішніми числами. Зверніть увагу малечі на те, як ми визначаємо час за годинником, коли на вулиці день та ніч. Запитайте в неї, опівдні — це яка година? І поясніть, що оскільки доба має 24 години, то опівдень — це саме середина дня, або 12 годин.

3. Навчіть визначати хвилини

Перш ніж починати вивчати хвилини, важливо, щоб дитина добре вміла додавати числа по п'ять, знала числовий ряд до 60, а також могла легко додавати та віднімати 15. Почніть із пояснення, як хвилинна стрілка вказує на хвилини, зосереджуючись на інтервалах по 5 хвилин.

Спершу розкажіть, скільки хвилин в годині, і що кожна поділка на циферблаті позначає одну хвилину. Половина години — це 30 хвилин, тому можна повільно пересувати стрілку, рахуючи до 30 разом із дитиною. Поясніть, що переміщення хвилинної стрілки від однієї цифри до іншої означає проходження 5 хвилин, оскільки між кожними двома цифрами на циферблаті є саме п'ять поділок.

Далі потрібно пояснити дитині годинник наочно. Покажіть, що показує циферблат, коли, наприклад, минуло 5 хвилин після початку години. Виставте на ньому 2:03 і поясніть, що вже пройшло три хвилини після 2-ї години, але ще не настала повна 3-тя година, навіть якщо стрілка вже рухається в напрямку 3.

Ще одна корисна порада: попросивши розфарбувати годинник, навчити дитину розумінню відрізків по 5 хвилин буде куди простіше.

4. Поясніть поняття “півгодини” та “чверть години”

Щоб краще навчити дитину розбиратися в годиннику, потрібно приділити значну увагу таким поняттям, як «половина години», «чверть години», «без п’яти хвилин» і т.д. Для початку поясніть, що таке половина та чверть, використовуючи зрозумілий приклад, наприклад, піцу. Візьміть справжню піцу або її малюнок на одноразовій тарілці, уявіть, що піца — це циферблат. Розділіть страву навпіл і поясніть, що половина означає півгодини. Потім розділіть її на чотири частини, вказуючи на те, що одна четверта — це чверть, або 15 хвилин.

Після цього можна пояснювати, що в кожній половині години — 30 хвилин, а в кожній чверті — 15 хвилин. Коли малюк засвоїть це, переходьте до того, що час можна позначати по-різному. Наприклад, «одна година 15 хвилин», «чверть другої» та «15 хвилин другої» вказують на одне і те саме.

Розкажіть, чому кажуть «15 хвилин другої», коли йдеться про одну годину і 15 хвилин. Це пов’язано з тим, що годинна стрілка вже почала рухатися до наступної години, яка і є «цільовою». Для розуміння такого позначення запропонуйте малечі спробувати відняти одиницю від поточної години. Наприклад, якщо чуємо «40 хвилин п’ятої», маємо відняти одиницю від п’яти — це означає, що зараз 4:40.

Щоб далі визначати час за годинником, потрібно пояснити ситуацію з другою половиною кола. Інакше кажучи, коли хвилинна стрілка знаходиться в частині циферблата, що наближається до наступної години. Тут можна сказати, скільки хвилин залишилося до цільової години. Наприклад, замість «одна година 40 хвилин» кажуть «без 20 друга», а замість «п’ять годин 45 хвилин» можна сказати «без 15 шоста» або «без чверті шоста».

5. Закріплення навичок

Щоб закріпити навички та навчити дитину орієнтуватися по годиннику, згодяться наступні вправи:

  • Обертання стрілок. Прокручуйте коліщатко на годинниковому механізмі, щоб малюк побачив, як хвилинна та годинна стрілки рухаються з різною швидкістю.
  • Зупинки хвилинної стрілки на кожній годині. Потрібно зупиняти хвилинну стрілку на кожній годині, промовляючи при цьому, скільки хвилин показано. Ця вправа допоможе краще засвоїти «п'ятихвилинні» інтервали.
  • Спостереження за положенням годинної стрілки. Після того, як хвилинна стрілка дійде до «12», зверніть увагу на місце, де зупинилася годинна стрілка, та на яку годину вона вказує.
  • Самостійне визначення часу. Далі малюк повинен самостійно обертати коліщатко годинникового механізму та показувати задані часові інтервали. Попросіть його встановити стрілку на третю годину, 14:10 і т.д.
  • Засвоєння понять «півгодини» та «чверть години». Чітке розуміння цих понять допоможе малечі засвоїти більш складні одиниці часу та надасть можливість точно визначати його проміжки.
  • Похвилинне визначення. Після закріплення попередніх навичок, ви зможете переконатися, чи вдалося вам навчити дитину розуміти годинник. Встановлюйте стрілки в різному положенні, наприклад на «8:33» або «10:44», та коментуйте свої дії. Після цього віддайте макет в руки малечі та попросіть робити те ж саме.

Ігри з годинником

Існує багато цікавих ігор, які допомагають дітям легко навчитися розуміти годинник. Вони представлені в різних форматах, завдяки чому ви можете обрати найбільш підходящий для вашої малечі.

З найпопулярніших варіантів можна виділити наступні:

  • Онлайн ігри. Інтерактивні ігри можна знайти на спеціальних сайтах або в крамницях застосунків на смартфонах. Вони пропонують різні завдання для дітей. Наприклад, є ігри, де потрібно швидко визначати час або обирати правильний варіант відповіді з представлених на екрані.
  • Дидактичні матеріали для самостійного виготовлення. Дидактичні матеріали чудово підходять для того, аби легко вивчити годинник. Вони також допомагають тренувати зорову пам'ять. Ви можете створити власні тренажери, використовуючи картон, кольорові маркери або фломастери. Важливо, щоб стрілки на них можна було обертати, змінюючи їхнє положення. Також можна роздрукувати картки із зображенням механічних пристроїв, стрілки яких знаходяться в різному положенні.
  • Ігри з додаванням і відніманням. Вправи цього типу як найкраще допомагають вивчити годинник. Вони полягають у додаванні та відніманні часу. Віднімання годин і хвилин не тільки допомагає зрозуміти, як працює годинниковий механізм, а й розвиває математичні здібності. Можна використовувати спеціальні завдання. Наприклад, «Скільки буде, якщо до 3:15 додати 40 хвилин?» тощо. Коли дитина навчиться додавати години і хвилини, вона покращить логічне мислення та зможе краще працювати з часом.
  • Настільні ігри. На теренах інтернету можна знайти безліч настолок, призначених для того, щоб легко навчити дитину визначати час за годинником. Основна їхня перевага полягає в тому, що вони дозволяють весело проводити дозвілля з сім'єю. Таким чином, малюк не спрайматиме навчання як щось нудне та примусове. Ви можете обрати будь-який з перерахованих варіантів або придумати цікаві ігри самостійно. Головне, щоб малюкові було весело та цікаво навчатися!

Деякі люди в досить зрілому віці зізнаються, що вміють користуватися виключно електронним годинником. Частіше за все це пов'язано з тим, що в дитинстві дорослі не пояснили їм основи користування механічним пристроєм, або зробили це неправильно. Щоб уникнути такої проблеми, важливо своєчасно навчити дитину годинника — як електронного, так і механічного. В даній статті ми детально розповімо, з чого краще почати, надамо покрокову інструкцію по вивченню, а також поділимося корисними лайфхаками.