Переглянути всі

Формування фінансової грамотності для дітей та підлітків

Blogue
Формування фінансової грамотності для дітей та підлітків

Фінансова грамотність для дітей має не менше значення, аніж інші аспекти розвитку. Вона дозволяє сформувати правильне ставлення до грошей та забезпечити майбутньому громадянину комфортне життя. Займатися економічним вихованням мають батьки. Починати навчання слід з раннього віку — 3-7 років. Фахівці рекомендують використовувати інтерактивну чи ігрову форму занять. Отримані у процесі яскраві емоції допоможуть малюкові зафіксувати поняття грошей та правила керування ними. Таким чином ви розпочнете процес виховання фінансово грамотної людини.


Навіщо потрібна фінансова грамотність дітям

Метою економічного виховання є формування у дітей правильного ставлення до грошей. У майбутньому це дозволить їм простіше вписатися в соціум та досягти успіху.

Виховання дитячої фінансової грамотності допоможе:

  • отримати усвідомлення, що фінанси не з'являються з повітря;
  • зрозуміти, що неправильне поводження з ними призводить до бідності;
  • навчитися мислити критично та уникати шахрайських схем;
  • виробити адекватне сприйняття грошей та вміння їх накопичувати;
  • відчувати взаємозв'язок між умінням розпоряджатися фінансами та задоволенням особистих потреб.

Що таке гроші: визначення для дітей

Це універсальний засіб, призначений для обміну на будь-які речі.

Їхні основні властивості:

  1. Вимірювання вартості. За допомогою валюти можна порівнювати ціни на різні товари та послуги. Наприклад, одне морозиво коштує дорожче за інше. Так відбувається тому, що для його виготовлення використані якісніші інгредієнти, міцніша упаковка тощо. Завдяки грошам можна розрахувати кінцеву вартість продукту. Розібратися в деталях дозволяє спеціальна наука — економіка.
  2. Оплата товарів та послуг. Гроші можна обміняти на будь-які товари та послуги. За них ми купуємо одяг, продукти харчування. Їх виплачують у якості заробітної плати за виконання певної роботи. Ними ми оплачуємо комунальні та інші послуги. Розповідаючи дітям про фінансову грамотність, необхідно донести, що без коштів у цій сфері панував би хаос.
  3. Функція світових фінансів. Вони відіграють важливу роль у формуванні взаємин між державами, а також юридичними та фізичними особами, які перебувають у різних країнах.
  4. Обіг. Розпоряджатися грошима власники можуть на власний розсуд: оплачувати речі чи послуги, дарувати, позичати, накопичувати.
  5. Накопичення. Чим більше грошей — тим серйозніші та якісніші речі/послуги можна отримати. Щоб їх ставало більше, потрібно накопичувати. Фінансова грамотність дітей у цьому питанні може починатися із власної скарбнички. Дорослі люди можуть накопичувати кошти шляхом інвестування, за допомогою депозиту у банку тощо.

Правила формування дитячої фінансової грамотності

pravila finansovoj gramotnosti

Ось кілька рекомендацій для батьків:

  • Будьте прикладом. Переконайтеся, що ваші рішення у плані фінансів завжди виважені та грамотні. Діти на підсвідомому рівні усе повторюють за батьками. Якщо ви часто залишаєтеся з порожнім гаманцем до зарплати, даремно намагатися навчити чогось своє чадо.
  • Давайте кишенькові гроші. Кошти на кишенькові витрати мають бути у малюка з дошкільного віку. І розпоряджатися ними він має самостійно, хай і в присутності батьків. Це важливий момент у вихованні та формуванні фінансової грамотності дітей.
  • Навчіть планування. Для цього дитину необхідно залучати до процесу планування сімейного бюджету. Таким чином вона зможе краще розуміти матеріальне становище сім'ї, офіційно включити до списку витрат свої кишенькові гроші та побачити, як ця сума позначається на матеріальному становищі сім'ї. Також можна разом складати списки покупок, вибудовуючи їх за пріоритетністю.
  • Не поспішайте лаяти за нерозумні витрати. Одним із найефективніших методів виховання фінансової грамотності дитини є метод проб та помилок. Він полягає в отриманні життєвого досвіду, на якому базуватимуться всі наступні витрати. Також не варто вимагати компенсації витрачених коштів. Це дозволить їй повністю відчути наслідки марних витрат і уберегтися від втрати більших сум у зрілому віці.
  • Навчіть ведення обліку доходів та витрат. Для цього підійде звичайний зошит. Щоб підвищити інтерес до того, що відбувається, можна використовувати кольорові маркери. Ведення обліку дозволить розвинути усвідомлене ставлення до ресурсів та фінансову грамотність школярів.
  • Залучайте до фінансових питань у звичайному житті. Нехай син чи донька самостійно ходить за продуктами, розплачується у кафе тощо. Попросіть допомоги у виборі побутової техніки, порівняти ціни, вивчити відгуки та ін.

Як навчити дитину фінансової грамотності

dengi dlya detej

Для дошкільнят

На цьому етапі слід пояснити синові чи дочці принцип отримання доходу. допомогти усвідомити, що батьки заробляють кошти, виконуючи певну роботу. Це стане початком у формуванні фінансової грамотності дошкільнят.

Рекомендації для батьків:

  • Познайомте малюка зі своєю трудовою діяльністю. По можливості візьміть його на роботу, покажіть чим займаєтеся протягом дня. Якщо не можете, намагайтеся просто розповідати про свої обов'язки, успіхи і т.д. Тут важливо правильно уточнити, що ви працюєте не лише заради матеріальних благ. Поясніть, яку користь приносить ваша праця оточуючим та сім'ї. Тоді в майбутньому дитина не вимірюватиме стосунки грошима і не стане одержимою кишеньковими заощадженнями.
  • Вигадуйте ігри для дітей із фінансової грамотності. Рекомендується використовувати справжні купюри різного номіналу. Це дозволить максимально наблизити ігри до реального життя, розвивати візуальну пам'ять, а також підвищити інтерес до арифметики. Ігровий процес може включати визначення однакових за номіналом або зайвих купюр/монет в ряду.
  • Грайте у магазин. Імітуйте реальний шопінг за участю справжніх грошей. У якості товарів використовуйте фрукти, овочі, солодощі, що є в холодильнику, а також іграшки, одяг. У кожного товару має бути цінник із вартістю. У таких іграх на фінансову грамотність для дошкільнят кожен матиме свою роль — продавця чи покупця. Обидві однаково підходять для малюка. У першому випадку йому необхідно отримати правильну суму за товари та видати решту, а в другому — зібрати потрібну суму та отримати решту.
  • Дивіться правильні мультфільми. У багатьох популярних мультсеріалах є серії, присвячені фінансовому вихованню дітей. Наприклад, «Смішарики» мають цілу збірку, до якої входять серії про кредити, інвестиції, накопичення тощо. Про роль грошей у житті людини розповідають і улюблені «Фіксики». А з мультфільму «Три коти» можна дізнатися про правила поведінки у супермаркеті. Також є тематичні мультики, як, наприклад, «Абетка грошей тітоньки Сови», де розповідається про те, як з'явилися гроші, їхнє призначення, ціноутворення речей та послуг, сімейний бюджет та ін. Їх можна подивитися українською мовою.

Для школярів

shkol'niki

Фінансова грамота для школярів важлива, оскільки допомагає у спілкуванні з однолітками та дорослими. До початку навчання у школі дитина повинна знати, що таке обмін, решта (або вміти користуватися банківською карткою), а також мати досвід покупок. Як мінімум, це дозволить їй самостійно та правильно оплачувати шкільні обіди у їдальні. Також у школяра може бути власна скарбничка.

Щоб відкрити світ фінансів для дітей, дотримуйтесь наших рекомендацій:

  • Навчайте правилам шопінгу. Поясніть малюкові, що кожна річ має свою ціну. Сходіть разом у магазин, зробіть покупки, порахуйте вартість товарів, розкажіть про сенс чека. Приділіть увагу сумірності придбань та сімейного бюджету. Не потурайте миттєвим бажанням, пояснюючи доцільність та недоцільність покупок.
  • Грайте у «Монополію». Одна з найпопулярніших ігор із фінансової грамотності для школярів. Вона є не тільки захоплюючою, а й корисною у плані розвитку економічного мислення, уважності, цілеспрямованості.
  • Купуйте спеціальні книги. Наприклад, «Чарівний банкомат. Дітям про економіку» авторки Тетяни Попової. У ній дуже просто та доступно пояснюється, що таке гроші, їхнє значення, важливість планування бюджету тощо. Вона призначена для молодих читачів віком від 6 років. Також чудовий варіант для формування фінансової грамотності молодших школярів — «Пес на ім'я Мані» Бодо Шефера. Головними героями книги є дівчинка Кіра та пес породи лабрадор, який вчить її правильно розпоряджатися грошима. З розширеним списком корисної літератури можна ознайомитись нижче.
  • Встановіть корисні програми. Існує безліч різних мобільних додатків, які допомагають розібратися у фінансах, рахувати гроші, працювати з банкоматом. Деякі з них призначені для контролю за щоденними витратами, планування бюджету, практики накопичень. Також є фінансові ігри для дітей на смартфонах, в яких дитина може приміряти на себе роль дорослого. Відбувається це за допомогою моделювання реального життя, в якому гравець ходить на роботу, отримує зарплату, робить платежі, займається ремонтом, оплачує подорожі тощо.

Для підлітків

podrostki

У підлітків важливо сформувати більш доросле та відповідальне ставлення до фінансів. Цей вік характеризується постійним бажанням щось купувати. Тому потрібно забезпечити сина чи доньку кишеньковими грошима, навчити грамотному розподілу бюджету, ведення обліку прибутків і витрат.

Як це зробити:

  • Розкажіть про регулярні витрати. Підліток уже знає, звідки беруться гроші. Однак на тлі власних доходів зарплати батьків можуть здаватися йому космічними. Розкажіть про те, які щомісячні витрати є в сім'ї, включаючи придбання базових речей, продуктів харчування, оплату проїзду, комунальних платежів, і як це впливає на матеріальне становище сім'ї. Також можна торкнутися теми податків, інфляції тощо.
  • Довірте велику суму. В основі фінансової грамотності для підлітків лежить уміння розподіляти бюджет. Рекомендуємо видавати на кишенькові витрати не щодня чи щотижня, а одразу на весь місяць. При цьому пояснюючи, що грошей має вистачити на вказаний термін. Тому прерогатива підлітка — правильно спланувати свої витрати. Якщо вони закінчаться раніше визначеного терміну, видайте додаткові та розкажіть про відповідальність. Якщо випадок повториться, спробуйте на певний термін позбавити своє чадо кишенькових грошей.
  • Грайте у настілки, які відповідають віку. Зазвичай «Монополії» вже недостатньо. Для підвищення фінансової грамотності дітей вибирайте складніші варіанти, у яких використовуються поняття бізнесу, побудови імперії, створення податкової системи. До таких відносяться, наприклад, «Антимонополія» та «Мільйонер».
  • Встановіть на смартфон корисні програми. У підлітковому віці найбільшу користь принесуть спеціальні програми, які допомагають контролювати витрати. Щоб уникнути випадків, описаних вище, і не вести облік вручну, можна завантажити програму.
  • Зробіть персональну банківську картку. В українських банках є можливість відкрити картку юніора, яка буде прив'язана до облікового запису батьків. Таким чином, ви зможете навчити підлітка відповідальному поводженню з фінансами, при цьому відстежуючи його витрати.

Книги з фінансової грамотності для дітей

knigi

Компанія YES представляє ТОП-10 найкращих книг з економічного виховання:

  1. «Чарівний банкомат. Дітям про економіку», Тетяна Попова. У книзі описуються пригоди двох дітлахів на острові, куди їх переніс чарівний банкомат. У ході розповіді діти дізнаються, звідки беруться гроші, навіщо планувати бюджет, про такі поняття, як банк та кредит. Також там є безліч цікавих завдань та головоломок, які сприяють формуванню економічного мислення. Книга рекомендована для дітей віком від 6 років.
  2. «Фінанси для початківців», Едді Рейнолдс. Цей підручник із фінансової грамотності для дітей допоможе отримати корисні знання у грошовій сфері. У ньому використовуються цікаві факти та описуються реальні ситуації, на прикладі яких автор розповідає про способи заробітку, такі поняття, як кредитування, інвестиції та ін. Призначена для юних читачів віком від 8 років.
  3. «Дивовижні пригоди в країні Економіка», Ігор Ліпсіц. Автор твору є професором економічних наук. Незважаючи на свій статус, він подає інформацію у легкій та веселій формі. У книзі простими словами йдеться про економічний устрій суспільства: формування цін, конкуренцію на ринку, існування бідних і багатих.
  4. «Інвестор-початківець», Гейл Карліц. У книзі з фінансової грамотності для дітей розповідається про інвестування. Вона призначена для молодих осіб від 8 років, і допомагає розібратися в принципах вкладень та накопичень.
  5. «Пес на ім'я Мані», Бодо Шефер. Головними героями твору є дівчинка Кіра та пес породи лабрадор на ім'я Мані. Пес розповідає дівчинці про гроші, важливість накопичень та принципи грамотного розпорядження фінансами. Книжку також видано українською мовою «Видавництвом Старого Лева».
  6. Фінансова грамотність для дітей. Перший крок до мільйона», Ганна Гресь. Доробок написаний для вікової категорії 5-7 років. Автор простою та доступною мовою розповідає малюкам про те, звідки беруться гроші, чому вони закінчуються і чому не можна купувати все, що хочеться. Книгу можна прочитати українською завдяки видавництву «Ранок».
  7. «Твої гроші», Феліція Ло та Джеррі Бейлі. Рекомендована для прочитання підліткам 12-15 років. З неї можна отримати корисні рекомендації про те, як почати заробляти, заснувати власний бізнес, принципи оподаткування та трудового законодавства.
  8. «Хочу заробляти», Сергій Бондаренко та Ірина Золотаревич. Ще один корисний екземпляр, який розповідає про способи заробітку, побудови бізнесу та управління заробленими коштами.
  9. «Як навчити дитину поводитися з грошима», Джойлан Годфрі. Цей твір призначений для батьків. У ньому представлені корисні рекомендації щодо економічного виховання.
  10. «Багатий тато, бідний тато», Роберт Кійосакі. Справжній бестселер світової литературы. Автор описує психологію та ставлення до фінансів людей різного достатку.

Програми та ігри з фінансової грамотності для дітей

prilozheniya

Перерахуємо найпопулярніші:

  • Супермаркет. Розробка компанії Hippo Kids Games, яку завантажили понад 10 млн разів. Головною героїнею є малеча Гіппо, яка має вирушити в магазин за дорученням мами. Під час гри дитина, яка керує персонажем, вчиться рахувати гроші та здійснювати покупки. Вона повинна чітко дотримуватися списку, отриманого від мами, і класти в кошик тільки потрібні товари: овочі, фрукти, садові інструменти та ін.
  • Скарбничка. Ця програма розроблена компанією Think Smart для малюків віком від 3 років. Вона вчить накопичувати кошти для придбання бажаних товарів. У програмі фігурує віртуальна валюта, яку можна відкладати і витрачати на власний розсуд. Паралельно в гру можуть заходити батьки, відстежуючи баланс і раціональність витрат.
  • Банкомат. Тренажер. Крута розробка від BATOKI — Apps for Toddlers and Kids, що підійде для вікової категорії 2-13 років. Вона навчає дітей принципам роботи банкомату. Щоб отримати готівку, необхідно вставити картку та ввести пін-код. Отримані кошти можна витрачати. Наприклад, придбати собі іграшку чи солодощі. У грі все відбувається як у реальному житті. Зокрема, якщо дитина тричі вводить неправильний пароль, банкомат заблокує картку. Тому вона також навчає відповідально ставиться до банківського рахунку.
  • Rat Race. The Real Life Money Game. Відмінний варіант, який неодмінно варто використовувати у фінансовій освіті для дітей та підлітків. Гра проектує реальне життя, в якому гравець має професію, отримує заробітну плату та витрачає її на різні потреби: продукти, ремонт, подорожі. Вона також дозволяє докладніше ознайомитись із принципами кредитування, інвестування, придбанням нерухомості тощо.
  • Money Lover. Менеджер витрат. Додатком користується понад 5 мільйонів людей. Він призначений для контролю повсякденних витрат, планування бюджету, відстеження заощаджень. Програма буде корисною для дорослих та тінейджерів, які прагнуть досягти певних успіхів у матеріальному плані. У ній можна фіксувати свої доходи та витрати, ставити цілі та отримувати докладні звіти.

Як видно, основи фінансової грамотності для дітей є вкрай важливими. Вони дозволяють виростити самостійну та успішну людину.

Фінансова грамотність для дітей має не менше значення, аніж інші аспекти розвитку. Вона дозволяє сформувати правильне ставлення до грошей та забезпечити майбутньому громадянину комфортне життя. Займатися економічним вихованням мають батьки.

×
Отримай промокод на знижку 10% для купівлі рюкзаків YES в магазинах-партнерах