Переглянути всі

Як вибрати письмовий стіл та крісло для школяра за висотою і розміром

Blogue
Як вибрати письмовий стіл та крісло для школяра за висотою і розміром

Неправильно підібрані меблі для навчання можуть призвести до серйозних проблем зі здоров'ям у школярів. До них відносяться порушення постави, розвиток сколіозу і навіть погіршення зору. Якщо на облаштування шкільних кабінетів батьки не завжди можуть вплинути, то створити належні умови для навчання вдома їм під силу. Перш за все для цього потрібно придбати відповідної висоти парту та зручний стілець. Тож в даній статті ми розповімо, як вибрати крісло для школяра та стіл, щоб зберегти правильну поставу.

Важливість правильного робочого місця для дитини

Неправильно підібрана висота парти для першокласника призведе до того, що він буде горбитися та соватися в пошуках найбільш зручного положення для тіла. В ранньому віці діти ще не здатні стежити за своєю поставою. Тож ризик розвитку сколіозу та погіршення зору дуже високий. Вибираючи стіл для щоденних занять потрібно орієнтуватися на зріст дитини. Оскільки школярі дуже швидко ростуть, особливо в 6-12 років, можна придбати парту, яка регулюється за висотою. Це дуже зручний та економічно вигідний варіант для дому.

Як вибрати стілець для школяра

Якою повинна бути висота стільця

За міжнародними стандартами висота сидіння шкільного крісла має складати 55 см. Цей показник не залежить від віку та статі дитини. Його мають дотримуватися, як зарубіжні, так і вітчизняні виробники шкільних меблів. Проте не слід забувати про індивідуальні особливості малечі, а саме про зріст. Існує певна формула, за якою можна визначити оптимальну висоту стільця для дітей. При зрості 120 см висота має складати 32 см. Далі за кожні 10 см зросту ми маємо додавати по 3 см до висоти. Наприклад, для зросту 140 см це 32+3+3=38 см.

Також при виборі таких меблів потрібно дотримуватися наступних правил:

  • стопи дитини повинні повністю стояти на підлозі. Якщо це не так, потрібно використовувати підставку;
  • ноги повинні утворювати кут 90 градусів. Якщо кут гострий, висоту слід збільшити;
  • край сидіння не повинен тиснути під коліном;
  • руки, покладені на поверхню столу, повинні утворювати прямий кут;
  • спинка стільця має підтримувати середину лопаток або бути трохи вище;
  • відстань від столу до очей повинна бути не менше 30 см;
  • колеса мають бути обладнані фіксаторами для уникнення зайвих рухів під час навчання.

Якщо ви сумніваєтеся, чи зможете правильно вибрати стілець для школяра, зверніть увагу на моделі з регульованою висотою. Це оптимальний варіант для діток, які швидко ростуть. Завдяки надійним механізмам регулювання виріб в будь-який момент можна відрегулювати під зріст малюка. До того ж, вам не доведеться витрачати кошти на нові меблі щороку. А значить, ви зможете заощадити чимало коштів.

Стул Стол

Розмір стільця для дитини за ДСТУ

Існують певні норми ДСТУ, враховуючи які ви зможете правильно вибрати стілець для школяра:

  • висота сидіння від підлоги — 40-45 см, бажано з можливістю регулювання;
  • глибина та ширина сидіння — 36-45 см;
  • спинка з амортизацією та функцією нахилу, щоб вона відхилялася та поверталася у вихідне положення при натисканні і навпаки;
  • сидіння м’яке із закругленими краями.

Також важливо врахувати вік і фізіологічні особливості учня. Для молодших школярів зі зростом 110-140 см та вагою до 40 кг рекомендовані моделі без підлокітників. Малюк не буде на них спиратися і триматиме руки на письковому столі, як і належить для гарної постави.

Яким повинен бути стіл для школяра

Оптимальна висота робочого столу

При виборі висоти письмового столу для школяра також потрібно враховувати зріст дитини. Як показують дослідження, незначна різниця у висоті сидіння (10-15 см) жодним чином не впливає на поставу. Тому виробники випускають стандартні лінійки меблів, які поділяються на п'ять категорій за висотою.

Давайте розглянемо кожну з цих категорій:

  • 1 категорія — 53-58 см, для дітей зростом до 130 см;
  • 2 категорія — 59-63 см, 130-145 см;
  • 3 категорія — 64-69 см, 145-160 см;
  • 4 категорія — 70-74 см, 160-175 см;
  • 5 категорія — 75-82 см, 175 см.

Розмір шкільної парти першої та другої категорій є оптимальним для початкових класів. А категорії 3 та 5 розраховані на учнів середніх класів. В приміщенні столи розставляють за зростанням: спочатку встановлюють парти 3-ї категорії, далі — кілька 4-ї, і завершує ряд 5-та категорія.

Якщо ви хвилюєтеся, що не зможете правильно підібрати висоту шкільної парти, радимо розглянути покупку регульованої моделі. В школах такий варіант зустрічається доволі рідко, а от для облаштування робочого місця вдома їх обирають регулярно. Дані вироби можна регулювати по мірі зростання школяра, забезпечуючи йому зручні умови для занять та творчості.

Додаткові критерії вибору столу

Обираючи меблі, потрібно враховувати не лише висоту столу для динити, а й інші важливі критерії. Перш за все потрібно подбати про якість та безпеку. Звертайте увагу на матеріали, з яких виготовлені парти та крісла. Вони мають бути якісними та екологічно чистими. Адже малюк буде проводити досить багато часу на робочому місці. Також важливо, щоб меблі подобалися дитині. Тому їхній дизайн краще обирати разом зі школярем.

При виборі конструкції, ми радимо дотримуватися наступних правил:

  • під час сидіння за столом, дитячі стопи повинні повністю стояти на підлозі, а коліна бути зігнутими під кутом 90°;
  • стільниця повинна знаходитися на рівні сонячного сплетіння, тобто приблизно на відстані долоні від пупка;
  • коли дитина ставить лікті на стіл, її середній палець повинен без зусиль дотягуватися до зовнішнього куточка ока.

Також корисно провести ще один тест: попросіть дитину постояти кілька секунд біля столу. Її лікті мають бути трохи нижче стільниці — на відстані не більше 2-3 см. Переконайтесь, що коліна не впираються в кришку парти. Оптимально, якщо між колінами та стільницею є вільний простір до 15 см.

Звертайте увагу на розміри письмового столу для школяра. Оптимальними габаритами вважаються: ширина — 1-1,2 м та глибина — 0,6-0,7 м. Для додаткової зручності меблі можуть бути обладнані висувними ящиками. Вони дозволяють тримати всі необхідні навчальні матеріали та канцелярію під рукою.

Крім розмірів робочого столу для школяра, потрібно визначитися зі стільницею. Лікарі рекомендують обирати похилий варіант. Завдяки своїй формі вони мінімізують навантаження на очі під час занять. Кут нахилу залежить від того, яким видом діяльності частіше за все займається учень. Для читання підійдуть стільниці під 30°, для письма — 15°, а для творчості — до 5°. Також існують моделі з регулюванням кута нахилу, яке відбувається за рахунок механізму типу ростомата.

Переваги “зростаючих” меблів для дітей

Вирішивши підібрати стіл та стілець дитині для навчання, зверніть увагу на так звані зростаючі меблі. Такі комплекти складаються з парти та крісла, а їхньою особливістю є те, що їх можна адаптувати до змін у зрості школяра. Вони коштують трохи дорожче, ніж звичайні вироби. Але їх можна використовувати протягом багатьох років, тим самим заощаджуючи кошти на покупці нових меблів. Розміри шкільної парти цього типу є оптимальними для дітей від 5 до 13 років, залежно від фізіологічних особливостей. Деякі моделі витримують вагу до 90 кг і підходять для користування підлітками зі зростом до 170 см.

Пропонуємо розглянути конструктивні особливості зростаючих меблів:

  • багато рівнів регулювання висоти парти та стільця;
  • можливість налаштування кута нахилу стільниці та спинки стільця для різних видів активностей (малювання, читання, письмо);
  • спеціальний ортопедичний виріз на краю стільниці;
  • комфортна глибина та ширина сидіння стільця;
  • наявність вентиляційних отворів на сидінні та спинці стільця;
  • гумові накладки на ніжках для запобігання пошкодження підлоги при переміщенні меблів.

Крім цього, такі вироби можуть бути додаткового оснащені різними функціональними елементами. Особливої зручності їм додають полиці, на яких можна зберігати різну канцелярію. Також це можуть бути вбудовані LED-лампи, висувні ящики, підставки для книг, гачок для рюкзака тощо.

На перший погляд може здатися, що вибрати стіл та стілець для першокласника — це не проста задача. Але враховуючи всі вище перераховані критерії ви впораєтеся без зайвих зусиль!

Неправильно підібрані меблі для навчання можуть призвести до серйозних проблем зі здоров'ям у школярів. До них відносяться порушення постави, розвиток сколіозу і навіть погіршення зору. Якщо на облаштування шкільних кабінетів батьки не завжди можуть вплинути, то створити належні умови для навчання вдома їм під силу. Перш за все для цього потрібно придбати відповідної висоти парту та зручний стілець. Тож в даній статті ми розповімо, як вибрати крісло для школяра та стіл, щоб зберегти правильну поставу.