Переглянути всі

Як підготувати дитину до школи в домашніх умовах: рекомендації батькам

Blogue
Як підготувати дитину до школи в домашніх умовах: рекомендації батькам

У житті кожного з батьків настає момент, коли потрібно підготувати дитину до школи. Це трудомісткий процес, який стає випробуванням для всіх членів сім'ї. Необхідно враховувати безліч аспектів, включаючи фізичну, інтелектуальну та соціально-психологічну готовність дошкільника до вступу до навчального закладу. Українська освітня система передбачає наявність у майбутніх учнів певних навичок: самостійне читання, письмо, рахунок та ін. Це негласні правила, які має знати кожен з батьків. Існує безліч підготовчих курсів та освітніх центрів, які займаються підготовкою дітей до школи. Однак цього, як правило, недостатньо. Дуже важливо приділити увагу психологічному настрою, від якого залежать майбутні успіхи учня. І цим мають опікуватися саме батьки. Тільки вони можуть зробити процес адаптації до нових умов легшим. Це позитивно позначиться спілкуванні з однокласниками, бажанні брати участь у житті навчального закладу, а також розумінні того, що відбувається загалом.

Коли починати готувати дитину до школи

Ви повинні розуміти, що водити своє чадо на підготовчі курси не обов'язково. Займатися його навчанням та розвитком можна вдома.

Ось кілька порад, як і коли це краще робити:

  • Починати домашнє навчання рекомендується з 3-4 років. Однак заняття мають бути не довгими та проходити в ігровій формі. У цьому віці починається фаза активного дослідження навколишнього світу, діти стають більш допитливими та відкритими до нової інформації. Тому важливо не лише зацікавити малюка, а й зберегти його потяг до знань.
  • Почати процес підготовки дитини до школи можна з вивчення тварин, овочів та фруктів, квітів, геометричних фігур, рахунку пальчиків та навколишніх предметів. Головне в цей період не лаяти малюка за промахи, а хвалити навіть за найменші успіхи.
  • Для простоти сприйняття використовуйте навчальні інтерактивні плакати із зображенням фруктів, овочів, тварин, а також із літерами та цифрами. Їх можна розташувати горизонтально на столі або прикріпити до стіни, щоб вони знаходилися перед очима у малюка, а інформація з них краще засвоювалася.
  • Після досягнення п'ятиріччя потрібно поступово збільшувати час на підготовку дитини до школи. Проте тривалість занять не має перевищувати 40 хвилин. Також потрібно скласти розпорядок дня та організувати робоче місце. Це дозволить виробити посидючість і дисциплінувати дитину.
  • Перш ніж вчити малюка читати, необхідно вивчити з ним усі літери та звуки. Потім можна переходити до читання простих слів за складами, спільного читання дитячих віршиків та книг.
  • Програма підготовки до школи вдома також включає освоєння азів письма. Існують спеціальні зошити із зразками каліграфічного написання букв та слів. Вони дуже ефективні, тому що сприяють виробленню гарного почерку.
  • В інтернеті можна знайти безліч прикладів розвиваючих ігор для дітей 5-6 років, які допомагають зробити процес веселішим і захоплюючим.
  • Великою популярністю користуються розвиваючі матеріали. Наприклад, книжки з математики, читання, письма, логіки. Використані у них зображення мультяшних чи казкових персонажів сприяють збільшенню інтересу до нових знань.
  • Дуже ефективними у підготовці до школи вдома є так звані магнітні книги. З їх допомогою можна вивчати тварин, транспортні засоби, пори року та ін.
  • Одним із фінальних етапів приготування до навчання є купівля всієї необхідної канцелярії.

Що включає підготовка дитини до школи

podgotovka_rebenka_k_shkole

Інтелектуальний розвиток

Чому настільки важливо, щоб майбутній учень вступав до навчального закладу підготовленим? Маючи базові вміння та навички, йому буде набагато простіше влитися в освітній процес.

Отже, основні аспекти, яким потрібно приділити увагу:

  • Мовлення. Дошкільник повинен мати певний словниковий запас, вміти грамотно та логічно викладати думки, читати та розповідати вірші, робити короткі перекази. Чим багатшим і граматично правильнішим буде його усне мовлення, тим краще він розумітиме прочитане в підручниках. Простіше кажучи, підготовка дитини до 1 класу повинна включати розвиток зв'язного мовлення.
  • Мислення. Особливу увагу слід приділити розвитку мислення. Для цього необхідно більше спілкуватися з малюком, показувати йому навколишні предмети та явища, говорити про їх схожість та відмінності. У дошкільному віці діти повинні вміти порівнювати явища, групувати предмети за загальною ознакою чи виключати із групи предметів зайві.
  • Пам'ять. Тренувати пам'ять можна за допомогою вивчення напам'ять віршів, пісень, діалогів із мультфільмів та казок. Також ефективні різні дидактичні матеріали та ігри, завдання яких покращити довільне запам'ятовування. Вони допоможуть підготувати першокласника до школи, а також покращити сприйнятливість нової інформації.
  • Посидючість. Важливими якостями майбутніх учнів є уважність, посидючість і здатність концентруватися. Всупереч поширеній думці, вони є не вродженими, а набутими. Для розвитку цих умінь потрібні систематичні та регулярні заняття. У малюка обов'язково має бути власне робоче місце, де він щодня та безвідривно проводитиме від 10 хвилин. Час занять слід поступово збільшувати.
  • Моторика. Підготовка дитини до першого класу обов'язково повинна включати вправи на розвиток моторики. Це можуть бути різноманітні ігри та практики, наприклад, з розфарбовування або штрихування, пропису і т.д. Надалі це позитивно позначиться на його старанності та вмінні акуратно виконувати всі дії.
  • Базова арифметика. Навчити малюка рахувати можна в ігровій формі або в повсякденному житті. Рахуйте предмети на прогулянках, використовуйте улюблені іграшки та ін. До початку навчання дошкільник повинен вміти рахувати до 20 (і більше), вміти знаходити в ряду пропущені чи повторювані числа, віднімати та додавати числа в межах 10. Також у підготовку дитини до школи в домашніх умовах може входити ознайомлення з поняттями розмірів, роботою електронного та механічного годинника.
  • Знання про навколишній світ. Перед вступом до навчального закладу малюк повинен дізнатися базові речі про себе та навколишній світ. Зокрема назву своєї країни та її столиці, назву міста та точну адреса проживання. Також його слід навчити назвам пір року, кількості, назвам і послідовності місяців і днів тижня. Батьки повинні розповісти дитині про основні види рослин, тварин, явища природи та ін. Вона повинна знати базові правила дорожнього руху, найпоширеніші професії та ін.. Не кажучи вже про власне ім'я, вік, склад сім'ї, повні імена та професії кожного з її членів.

Почати підготовку до школи варто у 3-4 роки, поступово підвищуючи рівень складності інформації. Головне — займатися регулярно, не примушувати і не лаяти малюка. Таким чином ви неодмінно досягнете успіху по кожному з перерахованих аспектів.

Фізіологічний розвиток

Фізіологічний розвиток має велике значення для майбутнього першокласника. Це зумовлено тим, що малюк адаптується до нових умов життя та порядку дня. У непідготовленої маленької людини це може викликати певні фізичні проблеми. Слабкий імунітет та недотримання правил здорового способу життя може стати причиною частих захворювань у першому класі.

Розвивати дошкільника можна такими способами:

fiziologicheskoe-razvitie-rebenka
  • щоденна фізична активність — це всілякі активні ігри, зарядка, піші прогулянки, катання на велосипеді та ін;
  • збалансоване харчування — кількість білків, жирів та вуглеводів має відповідати віку та вазі малюка. Також важливо стежити за кількістю солодкого у раціоні;
  • помірне сидіння за комп'ютером — дисципліна у цьому питанні допоможе не лише підготуватися до школи, а й захистити дитину від ожиріння та сколіозу;
  • режим сну — діти повинні засинати і прокидатися щодня в однаковий час і спати приблизно по 8 годин на добу.
Зверніть увагу! Великим плюсом буде відвідування дитиною секцій (плавання, легка атлетика, гімнастика). Однак перед цим слід проконсультуватися з лікарем.

Соціальний розвиток

Соціалізація для малюка має не менше значення, ніж інтелектуальний та фізичний розвиток. Особливо це стосується дітей, які не ходили до дитячого садка.

sotsialnoe-razvitie-rebenka

Рекомендацій, які допоможуть у соціальній підготовці до першого класу:

  • Відвідуйте людні місця, такі як торгові та розважальні центри, супермаркети, вокзали, кінотеатри, де малюк навчиться зберігати спокій при великому скупченні людей.
  • Мотивуйте дитину знайомитись з іншими дітьми на відпочинку чи дитячому майданчику, вибудовувати з ними діалог, ділитися іграшками тощо.
  • Навчіть своє дитя адекватно сприймати критику. Поясніть, що зауваження оточуючих можуть стосуватися результату його роботи або ситуації, а не його особисто. Це також допоможе сформувати у нього правильну самооцінку.
  • Щоб підготувати дитину до 1 класу, де їй доведеться спілкуватися з однолітками та вчителями, навчіть її правильно формулювати свої думки, просити допомоги тощо.
  • Не порівнюйте з іншими дітьми, не лайте за погані результати та можливі невдачі. Інакше може розвинутися синдром відмінника, потяг до змагань і т.д.
  • Працюйте над самостійністю. Якщо майбутній учень має потребу в похвалі, спробуйте спочатку заохочувати його на кожному етапі діяльності, а потім — за досягнутий результат.
  • Складіть графік дня, в якому активне та пасивне проведення часу чергуватимуться. Це допоможе підготувати дитину до першого класу та формату урок/перерва.
  • Щоб школяр впевненіше почував себе в колективі, навчіть його базовим правилам поведінки та корисним навичкам, наприклад, піднімати руку, коли хочеш поставити запитання, правильно тримати ручку тощо.

Підготовка до школи: поради психолога

sovety-psihologa

Початок навчання — це величезний стрес для будь-якої дитини. Команда YES разом із психологом вирішила поділитися рекомендаціями, які допоможуть полегшити процес адаптації до нових реалій. Йтиметься про психологічну підготовку до 1 класу в домашніх умовах.

Отже, що потрібно робити, щоб допомогти дитині максимально безболісно увійти до нового життєвого ритму:

  1. Навчати позитивному мисленню та управлінню емоціями. При вступі до початкової школи не кожен школяр вміє контролювати такі емоції, як агресія, образа, гнів. Вони часто стають причиною негативних та необдуманих вчинків. Тому важливо пояснити дитині, що неприємні ситуації у житті можуть відбуватися. А впоратися з ними йому допоможе позитивне мислення. Психолог рекомендує займатися моделюванням та розбором гіпотетичних ситуацій.
  2. Працювати над уважністю та посидючістю. Багато дітей не можуть висидіти урок тривалістю 35 хвилин або довести будь-яку справу до кінця. Якщо не навчити цього у дошкільному віці, то проблема виникатиме протягом усього життя. Щоб підготувати дитину до школи вдома, спробуйте почати з постановки нескладних та приємних завдань, які не потребують великих витрат часу. В ідеалі вона має вміти зосереджено працювати над однією справою хоча б протягом 20 хвилин.
  3. Розвивати відповідальність та результативність. Поясніть майбутньому учневі, що перешкоди на його шляху — це не привід перестати досягати мети. І що долаючи їх він стає лише сильнішим і кращим. Допоможіть йому зрозуміти, що він має бути головним мотиватором для себе.

Що має знати та вміти дитина до 1 класу

Дуже важливо переконатися в готовності майбутнього учня до шкільної програми. Це дозволить йому впевненіше почуватися серед однокласників і в майбутньому не втратити інтерес до навчання. У 6 років він повинен мати певний набір знань з основних дисциплін.

А саме:

  • Математика. Щоб підготувати дитину до школи вдома самостійно, достатньо навчити її рахувати до двадцяти і назад, додавати та віднімати числа в межах десяти, знаходити в ряду пропущені та повторювані числа. Також можна навчити малюка назвам геометричних фігур, відмінностям трикутника від квадрата, овалу від кола та ін, вирішенню логічних задачок.
  • Українська мова. Дошкільник повинен напам'ять знати алфавіт, відрізняти один від одного звуки, мати базові уявлення про голосні та приголосні звуки. Великим плюсом буде, якщо дитина вміє обводити літери за пунктирною лінією та писати друкованими прості слова. Також слід навчитися переказувати короткі тексти, відповідати на питання по прочитаному, виділяти основну думку твору. Особливо добре, якщо дошкільник уміє читати по складах, хай і не швидко.
  • Навколишній світ. Вирішивши підготувати дитину до школи вдома, рекомендуємо особливу увагу приділити базовим знанням про природу та людину. Так, малюк повинен розрізняти деякі види рослин, тварин та комах. У базовий набір знань також входять розуміння відмінностей між живими та неживими предметами, назви пір року, кількість та назва місяців, днів тижня, кількість годин на добу. Також учень повинен знати назви частин тіла людини та тварин, явища природи та чим вони характеризуються. Це основи, з якими необхідно познайомити кожного шестирічку. Однак не варто забувати, що світ набагато багатогранніший, і пізнання про нього можуть бути різноманітнішими: про планети, континенти, еволюцію — багато чого буде корисним для розвитку.

Щоб правильно підготувати дитину до школи вдома, потрібно також навчити її базовим поняттям, які не належать до шкільної програми. Це власні ім'я, прізвище, по батькові, вік, склад сім'ї, імена та професії кожного з її членів, адреса проживання, домашній або мобільний телефон одного з батьків, основні правила дорожнього руху та ін. Ще одна порада: дізнайтеся, що конкретно буде входити в навчальний план, які підручники та методики будуть використовуватися.

Як підтримувати в дитині бажання вчитися

Підготувати дитину до початкової школи вдома — лише половина завдання. Важливо підтримувати в ній потяг до знань та бажання перебувати в соціумі.

Пам'ятка для батьків:

  1. Заохочуйте інтереси дитини. Якщо ваше чадо має хобі, робіть все можливе, щоб підігрівати до нього інтерес. Займайтеся разом, купуйте потрібне обладнання, матеріали та ін.
  2. Вибирайте ігри, що стимулюють уяву. До таких категорично не належать яскраві пластикові іграшки на батарейках. Це цікаві, але марні у плані розвитку фантазії речі. Найкраще підходять тривимірні пазли, безбарвні дерев'яні кубики, пластилін, кінетичний пісок та ін.
  3. Створіть цікавий простір. Щоб підготувати дитину до школи в домашніх умовах, купуйте тільки ті іграшки, які позитивно позначаться на її інтелектуальному чи фізичному розвитку.
  4. Усуньте негативні чинники. Це страх зробити помилку, бути покараним, відсутність інтересу до успіхів у навчанні з боку батьків, брак творчої діяльності тощо.
  5. Навчайте самостійності. Процес навчання супроводжуватиметься успіхами та невдачами. У другому випадку важливо не давати школяреві готових рішень та не виконувати завдання замість нього. Потрібен правильний підхід, який допоможе йому за допомогою логіки знайти вихід із ситуації. Задавайте навідні питання, цікавтеся його ставленням до речей, що відбуваються, розбирайтеся в причинно-наслідкових зв'язках.

Безумовно, самостійно підготувати дитину до школи досить складно. Але що більше зусиль докласти зараз, то простіше їй буде у процесі навчання.

У житті кожного з батьків настає момент, коли потрібно підготувати дитину до школи. Це трудомісткий процес, який стає випробуванням для всіх членів сім'ї.

×
Отримай промокод на знижку 10% для купівлі рюкзаків YES в магазинах-партнерах