Переглянути всі

Правила безпеки для дітей: чек-лист для батьків

Blogue
Правила безпеки для дітей ᐈ Техніка безпеки для дітей - блог YES

З раннього дитинства малюки повинні сприймати основи безпеки, що полегшують соціальне життя. Розмови виховного характеру не повинні перетворюватися на залякування, сильно травмувати психіку дитини. Чи знають сучасні батьки правила безпеки дітей та чи зможуть донести їх до чада? Ця стаття YES допоможе підготуватися до важливої розмови, спрямованої на результат у вихованні.

Головне завдання батьків – навчити дітей тому, як жити без них. З настанням шкільної пори приходить момент сепарації, дитина позбавляється цілодобового контролю родичів. У неї з'являється особистий час та простір, прогресує соціалізація, вона виходить у великий світ, де у рівних пропорціях існує добро та небезпека. Важливо вчасно проводити роз'яснювальні бесіди, які виховують самостійність та усвідомленість правил безпеки для дітей. У блозі ми торкнемося теми соціальної, побутової, вуличної, інтернет безпеки. Цю інформацію важливо донести до дитячої свідомості у коректній формі.

Головне для безпеки дитини - навчіть говорити "НІ"

Дорослі та діти однаково бояться відмовляти людям. З'являється почуття провини, стає ніяково образити опонента відмовою. Однак слово "НІ" може врятувати життя! Розкажіть дитині, що вона має повне право відповісти негативно, якщо:

  • ущемлені її права, моральний стан;
  • незнайома людина пропонує поїхати з нею;
  • друзі пропонують небезпечні розваги, погані вчинки;
  • їй неприємний тактильний контакт і це порушує особисті межі.

Нездатність відмовитись від пропозиції — свідчення підвладності маніпуляціям. Особисті межі такої людини легко порушити. Коректні розмови щодо правил безпечної поведінки для дітей допомагають надійно встановлювати ці межі.

Безпека дітей у будинку

Присутність старших не є запорукою абсолютної безпеки для дитини вдома. Чим вона молодша, тим більше небезпек підстерігає її в самих, здавалося б, примітивних місцях. Мінімізувати ризики травмування можна, якщо створити сприятливі умови:

  • поставити систему блокування вікон;
  • обмежити доступ малюка до висувних шаф;
  • пом'якшити меблеві кути спеціальними наліпками;
  • прибрати із зони доступу колючі, ріжучі предмети;
  • подалі сховати аптечку з медикаментами, приладами;
  • зберігати у недоступному місці дрібні предмети, прикраси.

Вірним помічником мами під час дитячого сну стане відео-няня, встановлена біля ліжечка та дозволяюча спокійно займатися господарськими справами, не прислухаючись до кожного скрипу.

Інша стандартна ситуація: мама та тато працюють, дитина молодшого дошкільного віку тривалий період часу знаходиться одна вдома. Запам'ятайте: безпека дітей у побуті лежить на батьківських плечах! Отже, потрібно зробити все можливе, створити безпечні умови перебування у приміщенні.

Що важливо знати дитині про дитячу безпеку вдома

Залишаючи одного будинку навіть саму усвідомлену, відповідальну, самостійну дитину не нехтуйте серйозною розмовою про дитячу безпеку в квартирі:

  • категорично заборонено включати плиту, брати сірники;
  • не можна користуватися певними електроприладами;
  • як правильно використовувати електричні прилади першої необхідності (наприклад, чайник);
  • у мами та тата є ключі від під'їзду та квартири, тому нікому відчиняти двері не потрібно.

Забезпечте малечу засобом зв'язку для повного спокою, можна встановити систему дистанційного відеоспостереження для оптимального контролю за безпекою дитини в квартирі.

Безпека дітей на вулиці

Відправляючи дитину на прогулянку з друзями, до школи, на спортивні заняття без супроводу, переконайтеся, що вона достатньо проінструктована і знає як діяти в ситуаціях, що часто зустрічаються. Розкажіть про головні джерела ризиків — проїжджу частину, машини, людей у стані алкогольного, наркотичного сп'яніння, підозріло активних незнайомців, які ініціюють діалог з дитиною. Інструктаж з техніки безпеки для дітей на вулиці має бути максимально лояльним, щоб дитина переконалася, що зможе правильно вчинити у певній ситуації, зателефонувати родичам, звернутися до перехожих.

Що важливо знати дитині про правила безпеки для дітей на вулиці

Важливо навчити дітей попереджати батьків про те, що вони йтимуть до магазину, на прогулянку за межі будинку. До того моменту як дитина почне пересуватися вулицею самостійно, необхідно обговорити правила безпеки в транспорті для дітей, як поводитися з оточуючими людьми, переходити дорогу та рейки. Ми структурували основні правила, які допоможуть розпочати розмову і впорядкувати думки.

  1. Не спілкуйся з незнайомцями, не відповідай на їхні запитання. Якщо дати відсіч самостійно дуже складно, звернися до перехожих, попроси проводити тебе, повідомивши про ситуацію батькам.
  2. Не відповідай ні на які питання та прохання водіїв, які зупиняються поряд на машині. Не погоджуйся на пропозицію підвезти тебе.
  3. Важливе правило безпеки в транспорті для дітей: не заходь далеко, краще сідати у першій частині салону, бути у полі зору водія.
  4. Пересувайся знайомими маршрутами, уникай безлюдних місць, покинутих споруд.
  5. Не вступай у конфлікти з оточуючими людьми, уникай натовпу.

Список слід підкріпити аргументами, пояснити, чим такі ситуації небезпечні. Інсценуйте поведінку за певних обставин в автобусі, метро, на природі. Це допоможе зрозуміти, наскільки добре дитина сприйняла викладену думку. Перед виходом із дому обов'язково обговорюйте час прибуття додому та попросіть дзвонити вам після прибуття до місця призначення або коли дитина звільниться. Напочатку це обмежить батьків від зайвих переживань, допоможе адаптуватися до самостійності чада.

Правила безпеки у школі та у дитячому садку

Під час перебування дітей у школі чи дитячому садку відповідальність за їхнє життя та здоров'я покладається на вчителів, вихователів, викладачів. Однак це зовсім не означає, що батьки можуть так швидко розслабитись. Перед тим, як відправити малюка до навчального закладу, переконайтеся, що йому там буде комфортно.

Подбайте про безпеку дошкільнят як для фізичного, так і для морального здоров'я: попередьте вихователів про можливі особливості харчової поведінки, дізнайтесь докладніше про безпеку приміщення та територію для прогулянок. Не залишайте малюка в садочку на цілий день з першої пори, адже дитяча психіка повинна адаптуватися до сепарації. Поступове збільшення годин перебування в саду допоможе зробити це без травматичності. Обов'язково залишайте заяву, в якій будуть вказані паспортні дані особи, якій ви доручаєте забрати дитину та попередьте про це свого малюка напередодні.

Батьки школярів повинні привчити їх до того, що звернутися за допомогою до вчителя, охоронця чи медичного пункту — це не соромно, якщо в цьому справді є необхідність. Друге ваше завдання: сприяти підтримці авторитету викладачів, адже саме вони проводять інструктажі та встановлюють норми поведінки у школі, що сприяють збереженню життя та здоров'я учнів.

Незалежно від віку чада, завжди цікавтеся як пройшов його день, чи не було конфліктів у колективі. Запитати про це можна як самого малюка, так і викладача, щоб почути об'єктивну думку.

Правила безпеки на дорозі для дітей

Говорити з дітьми про правила дорожнього руху та поїздок в автомобілі — це важливо, але не менш важливо і самим дотримуватися їх. Наша поведінка формує свідомість малюків, тому потрібно показувати гідний приклад. Крім того, що перевозити дітей потрібно в автокріслі, а переходити дорогу тільки на зелене світло, подбайте про виконання наступних рекомендацій:

  • розкажіть про те, що перетинати проїжджу частину на самокаті, гіроскутері та велосипеді заборонено, потрібно зупинитися перед пішохідним переходом, взяти засіб пересування в руки та спокійно перейти дорогу;
  • при підготовці до перетинання проїжджої частини навчіть чадо дивитися по обидвом сторонам: спочатку ліворуч, потім праворуч;
  • забезпечте дитину одягом, взуттям або аксесуаром зі світловідбиваючими елементами;
  • пояснити, чим загрожує перетинання дороги у недозволеному місці.

Самі батьки повинні пам'ятати, що різко гальмувати автомобіль небезпечно для здоров'я малюка, навіть якщо він сидить в автокріслі. Дотримуйтесь правил безпечного дорожнього руху без порушень.

Правила безпеки в Інтернеті для дітей

Всесвітнє павутиння давно захопило світ, але не убезпечило нікого з нас від можливих ризиків. Саме тому варто нагадати правила безпеки в інтернеті для школярів. Немає сенсу повністю забороняти користування Інтернетом, адже рано чи пізно навчальний процес змусить вдатися до цього джерела, де є багато корисної інформації, насправді. Батьки повинні помірно контролювати дії дітей, особливо підлітків, у мережі, а також розповісти їм про те, що робити можна, а що — категорично не можна і як поводитись у певних ситуаціях.

Для батьків

Дорослі можуть сприяти мінімізації ризиків для дітей при користуванні Інтернетом. Потрібно дотримуватись деяких правил безпеки для дітей в Інтернеті:

  • контролюйте час використання Інтернету дітьми;
  • молодші діти мають користуватися комп'ютером чи ноутбуком під наглядом дорослих;
  • навчіть дітей тому, що перед надсиланням даних або передачею будь-якої особистої інформації потрібно попередньо порадитися з дорослими;
  • розкажіть про всілякі види шахрайства та використовуйте головний аргумент: все, що потрапляє в мережу – це не особисте, це публічне;
  • поясніть, що таке комп'ютерний вірус, чим він небезпечний і чому не можна завантажувати різноманітні файли без згоди батьків;
  • у разі образ чи посягання на особистість вашої дитини в мережі покажіть їй свою підтримку та похваліть, якщо вона сама розповіла вам про це.

На сьогоднішній день існує досить багато дитячих програм, які автоматично обмежують потенційно неприйнятний контент і фільтрують його краще, ніж будь-яка жива людина. Заохочуючи дошкільників переглядом мультфільмів та розважальних програм на телефоні, використовуйте YouTube Kids.

Для дітей

У певному віці, коли діти починають користуватися Інтернетом без допомоги дорослих, їм потрібно повідомити, що ця платформа створена не для простих розваг. Тут потрібно бути обережним і дотримуватись норм, як і у будь-якій іншій сфері нашого життя. Ознайомте дитину з основними з них:

  • Якщо антивірус повідомляє тебе, що перехід за посиланням небезпечний, закривай вкладку та пошукай інформацію на іншому сайті.
  • Зберігай всі паролі, що використовуються, в надійному місці, створюй новий для кожного кабінету і нікому не повідомляй його.
  • Вказуй якнайменше особистої інформації, ім’я та прізвища буде достатньо для того, щоб тебе знайшли друзі.
  • Не піддавайся конфліктам і не використовуй грубу, ненормативну лексику на чиюсь адресу в Інтернеті.
  • Не довіряй усьому, що написано в інтернет-статтях. Інформацію потрібно ретельно аналізувати та фільтрувати.
  • Використовуй режим закритого акаунту в соціальних мережах, щоб твою особисту інформацію та фотографії могли бачити лише довірені особи.

Іноді намагайтеся цікавитися тим, що дивиться і читає ваша дитина. Говоріть відкрито про правила безпеки поведінки в інтернеті для дітей та створюйте довірливі стосунки, що допоможе убезпечити від різних казусів. Діти повинні знати, хто такі педофіли, хакери, люди з психічними розладами, щоб уникати небажаного контакту з ними. Для цього потрібно створити максимально конфіденційні умови перебування у мережі.

З раннього дитинства малюки повинні сприймати основи безпеки, що полегшують соціальне життя.

×
Отримай промокод на знижку 10% для купівлі рюкзаків YES в магазинах-партнерах