Переглянути всі

Як змусити дитину вчитися ᐈ Якою має бути мотивація на навчання

Blogue
Як змусити дитину вчитися

Практично всі батьки стикаються з питанням, як змусити дитину вчитися? Відсутність прагнення до навчання — поширене явище, яке трапляється в дітей незалежно від віку. Воно буває викликане різними причинами і вимагає серйозного розгляду. У даній статті фахівці компанії YES постараються з'ясувати, як реагувати батькам на небажання дитини здобувати нові знання, чи варто її примушувати і які методи вирішення проблеми існують. Ми також поділимося корисними порадами від досвідчених психологів, які допоможуть зацікавити школяра навчанням.

Причини відсутності мотивації для навчання

Дітям, особливо молодшого шкільного віку, важко самостійно працювати з мотивацією для навчання. Вони сприймають її як нудний обов'язок, безглузду трату часу тощо. Щоб вирішити цю проблему, необхідно спочатку знайти її першопричину.

Найпоширенішими причинами відсутності мотивації є:

  • погані взаємини з учителем;
  • сварки з однокласниками;
  • низька самооцінка;
  • занадто високе навантаження;
  • несприятлива атмосфера в родині.

Пропонуємо розглянути їх детальніше, щоб виявити ту, яка стосується вашої дитини.

Нерозуміння практичної цінності занять

Одна з основних причин відсутності інтересу до навчання — нерозуміння потрібності та важливості процесу. У такому разі під час уроків учень воліє займатися своїми справами: малювати, сидіти в телефоні, спілкуватися з однокласниками. Ці заняття здаються йому набагато цікавішими, ніж нудні шкільні предмети. Щире нерозуміння "навіщо" пов'язане не з лінню, а з наявністю критичного мислення. На жаль, більшість батьків відповідає на це запитання банальною фразою "щоб бути розумним". Назвати її мотиваційною або такою, що пояснює суть освіти, неможливо.

Конфлікти з однокласниками. Булінг, глузування.

Булінг є поширеним явищем серед школярів. Кожен член колективу є його учасником. Одні діти виступають у ролі булерів, інші — у ролі жертв, а треті — спостерігачів. Скотитися по навчанню можуть абсолютно всі учасники. Через булінг може знизитися успішність цілого класу, якщо вчасно не вирішити проблему. Якщо ви помітили, що поведінка вашого чада змінилася, почніть із невимушеної бесіди. Також можна записатися на спільний прийом до психолога.

Погані взаємини з учителем

Буває достатньо однієї неакуратно кинутої вчителем фрази, щоб учень замкнувся в собі й перестав сприймати будь-який предмет. Іноді через одного педагога учень повністю втрачає бажання відвідувати навчальний заклад. Також бувають ситуації, у яких школяр своєю поведінкою провокує конфлікт. Гіперактивні діти, яким складно всидіти на одному місці цілих 45 хвилин, можуть порушувати дисципліну під час уроку. Двійка за погану поведінку є частою причиною подальших розбіжностей і зниження успішності.

Несприятлива сімейна обстановка і батьківський "надконтроль"

Якщо школяр почав приносити погані оцінки, проаналізуйте атмосферу у своїй родині. Коли батьки постійно лаються в присутності дитини, переходять на крики, образи, обмінюються взаємними претензіями і говорять про розлучення, жодної мотивації до навчання не з'явиться. Перебування в несприятливому середовищі негативно впливає і на бажання вчитися, і на самооцінку. Відчуття непотрібності, провини за розбіжності батьків обов'язково позначаться на ставленні дитини до себе й оточуючих. Не краща ситуація в сім'ях, де мама або тато є контролерами і намагаються виконати всю роботу за своє чадо.

Низька самооцінка

Невпевненим дітям набагато важче проявляти себе в шкільному житті. Вони бояться підняти руку, щоб поставити запитання, вийти до дошки, підійти до вчителя після уроку і попросити допомоги в роз'ясненні складної теми. Внаслідок чого з'являються великі прогалини в знаннях. Найскладніше дитині, яку паралельно муштрують батьки: піддають жорсткій критиці через дрібниці, називають ледачою, рідко або зовсім не хвалять. Вона закривається в собі, не вчить уроки, прогулює школу і поступово стає двієчницею. Школяр не бачить сенсу старатися, тому що ці старання не будуть оцінені.

Надмірне навантаження на дитину

Багато батьків вважають, що син або дочка постійно мають бути зайняті. Бажано чимось важливим і таким, що приносить користь. Вони відправляють чадо на різні секції, додаткові заняття, гуртки тощо. У результаті чого дитяча психіка не витримує й активує захисні механізми. Важливо розуміти, що дитина це не робот. Її сили і ресурси мають певні обмеження. Кожне заняття має приносити задоволення і не перевантажувати. Також у малюка має бути вільний час. Він має сам обрати собі заняття і провести дозвілля, як хочеться саме йому.

Як зацікавити дитину вчитися. Поради психологів

Є кілька способів, які можуть підвищити прагнення до навчання у школяра:

  • Зробіть освітній процес більш цікавим і захопливим: використовуйте інтерактивні методи навчання, ігри та мобільні додатки, мультимедійні матеріали тощо.
  • Зв'яжіть навчання з реальним життям: покажіть малюкові, як знання, які він отримує в школі, можна застосувати на практиці.
  • Знайдіть спільні інтереси: спробуйте знайти предмети, які учень знаходить цікавими, і використовувати їх як стимул для навчання.
  • Заохочуйте і підтримуйте: важливо заохочувати, хвалити і підтримувати дитину, щоб вона відчувала, що її зусилля оцінюються.
  • Створіть позитивну атмосферу: обстановка в домі має посилювати потяг до знань. Можна, наприклад, організувати зручне робоче місце, встановити розклад тощо.
  • Показуйте особистий приклад: покажіть учневі, що ви теж прагнете вчитися чогось нового, залишатися в курсі нових технологій тощо.

Далі ми поділимося корисними рекомендаціями від досвідчених психологів, які допоможуть посилити мотивацію в школяра.

Завжди хваліть дитину

Похвала є одним із способів прищепити інтерес до навчання. Важливо пам'ятати, що вона має бути заслуженою та конкретною, щоб справді мотивувати. Крім того, діти можуть стати залежними і почати очікувати похвали за все, що роблять, навіть не дуже старанно. Це не означає, що хвалити малюка за старання не потрібно. Навпаки, необхідно відзначати навіть найменші успіхи. Якщо школяр дійсно старається, завдяки вашим словам і висловлюванням він стане тільки стараннішим.

Не сваріть за помилки

Лаючи дитину за помилки, ви можете викликати в неї почуття страху і невпевненості, що негативно вплине на мотивацію до навчання. Вона може почати боятися робити помилки і, отже, уникати важких завдань і навчальних предметів. Крім того, ваше чадо перестане вам довіряти, а значить не стане просити про допомогу в складних ситуаціях. Ще одна причина, чому не можна сварити за помилки, — учень може почати приховувати невдачі, тим самим посилюючи свої проблеми з навчанням. Постійна критика і лайка шкодять самооцінці, погіршують настрій і призводять до стресу. Це негативно позначається на розвитку особистості та стосунках з оточуючими.

Подавайте особистий приклад

Якщо ви думаєте, як змусити дитину вчитися, а самі проводите дозвілля, сидячи в телефоні або граючи в комп'ютерні ігри, то ваша місія приречена на провал. Діти підсвідомо копіюють поведінку авторитетних дорослих. Якщо ви хочете мотивувати чадо на досягнення успіхів у навчанні, станьте прикладом. Замість гортання стрічки в соцмережах, почніть читати книжки, замість перегляду ток-шоу — сходіть разом до музею чи на виставку. Ще одна порада: розповідайте учневі про свою роботу, цінність обраної вами професії тощо.

Ніколи не порівнюйте дитину з іншими дітьми

За постійного порівняння з іншими дітьми знижується самооцінка, учень починає відчувати додатковий стрес і тиск. Порівняння може викликати негативні емоції, такі як заздрість, ревнощі та образу, що може призвести до конфліктів у колективі. Важливо розуміти, що кожна дитина унікальна, і порівнювати її з іншими несправедливо. Кожен має певні сильні сторони та слабкості, і їх потрібно оцінювати індивідуально. Замість порівняння, важливо визнавати індивідуальні досягнення та старання особистості.

Враховуйте схильності та бажання дитини

Чудовий спосіб, як мотивувати дитину вчитися, — враховувати її схильності. Усі діти унікальні і мають певний склад розуму. Комусь простіше даються гуманітарні науки, комусь — математика, фізика. Не змушуйте гуманітарія зубрити теорему Піфагора. Цим ви тільки викличете відразу до предмета. Якщо учневі до душі література і поезія, використовуйте це у вивченні предметів, які складно даються. Творча особистість може скласти чотиривірші з визначень фізичних понять, які буде простіше запам'ятати.

Акцентуйте увагу на хороших якостях дитини

Пам'ятайте, що крім базових шкільних знань, діти повинні володіти позитивними людськими якостями. Намагайтеся завжди помічати хороші вчинки і відзначати їх похвалою. Говоріть малюкові, який він веселий, добрий, товариський, компанійський, цікавий тощо. Завдяки цьому в нього сформується адекватна самооцінка, він упевненіше почуватиметься в колективі та віритиме у свої сили. Доведено, що впевнена в собі та щаслива дитина набагато охочіше відвідує навчальний заклад і краще вчиться.

Прищеплюйте корисні звички

Щоб посилити мотивацію і потяг до знань, необхідно прищеплювати корисні звички. Школяр має бачити практичну користь від предметів, що вивчаються, і розуміти, як ці знання можуть застосовуватися в житті. Також важливо заохочувати дитину і цінувати її досягнення. Однією з найкорисніших звичок у житті є читання. Людина, яка любить читати, отримує у своє розпорядження безліч корисної інформації і ніколи не залишиться без роботи. Однак прищеплювати любов до читання слід з раннього віку. Почніть зі спільного прочитання казок перед сном.

Не вимагайте занадто багато

Школярі перебувають у процесі активного розвитку та формування особистості, тому важливо враховувати їхні вікові особливості та не вимагати від них занадто багато. Занадто високі вимоги можуть призвести до негативних наслідків для фізичного і психічного здоров'я, а також негативно вплинути на ставлення до навчання. Якщо з першого класу вимагати від малюка великих досягнень, він швидко втомиться. Після фізичної та моральної перевтоми прагнення до нових знань буде втрачено назавжди. І переконати чадо в їхній важливості буде дуже складно.

Чи потрібно змушувати дитину вчитися?

Хоча дисципліна і порядок важливі для успішного навчання, змушувати школяра вчитися не варто.

Це може призвести до негативних наслідків, таких як:

  • Негативні емоції. Школяр може почати відчувати негативні емоції, такі як стрес, тривога, роздратування і відчай. Ці емоції призведуть до труднощів у навчальному процесі та зіпсують ваші взаємини.
  • Відсутність мотивації. Якщо постійно тиснути на учня, він може втратити інтерес до навчання та мотивацію для досягнення успіху. Як наслідок — почне приносити погані оцінки та скотиться по навчанню.
  • Негативне ставлення до нових знань. Якщо дитину часто примушують вчитися, у неї розвинеться негативне ставлення до навчання та виникне переконання, що навчання — це щось неприємне і необхідне лише, щоб отримати високу оцінку чи задовольнити батьківські очікування.

Замість того щоб примушувати, краще допомогти своєму чаду навчитися отримувати задоволення від навчального процесу і пояснити, чому навчання важливе. Ви можете створити умови для його самостійного вивчення предметів, забезпечити підтримку та стимули для успішного освітнього процесу. Також важливо враховувати схильності та бажання дитини в навчанні, щоб допомогти їй віднайти свою власну мотивацію та насолоду від навчального процесу.

Практично всі батьки стикаються з питанням, як змусити дитину вчитися? Відсутність прагнення до навчання — поширене явище, яке трапляється в дітей незалежно від віку. Воно буває викликане різними причинами і вимагає серйозного розгляду. У даній статті фахівці компанії YES постараються з'ясувати, як реагувати батькам на небажання дитини здобувати нові знання, чи варто її примушувати і які методи вирішення проблеми існують. Ми також поділимося корисними порадами від досвідчених психологів, які допоможуть зацікавити школяра навчанням.

×
Отримай промокод на знижку 10% для купівлі рюкзаків YES в магазинах-партнерах