Переглянути всі

Як швидко та легко вивчити таблицю множення – ефективні методи

Blogue
Як швидко та легко вивчити таблицю множення

У цій статті ми поділимося порадами та лайфхаками, як легко вивчити таблицю множення. Існують різні методики та способи, що дозволяють зробити це швидко, при цьому заощадивши нерви батьків та дітей. Деякі настільки дієві, що з успіхом використовуються протягом багатьох десятиліть.

Перш ніж приступати безпосередньо до вивчення, необхідно пояснити дитині такі поняття, як:

 • перший множник — число, яке буде додаватися певну кількість разів;
 • другий множник — число, що показує, скільки разів потрібно додавати перший множник для отримання добутку;
 • добуток — значення, яке одержується в результаті багаторазового додавання.

Рекомендуємо також пояснити зв'язок між додаванням та множенням. Розкажіть учневі, що друга дія — це перша, повторена певну кількість разів. Це допоможе зрозуміти суть арифметичної дії і, як наслідок, вивчити таблицю множення.

Також слід пояснити школяру, що від зміни місць множників добуток не змінюється. Після засвоєння другокласником цих правил можна розпочинати безпосередньо запам'ятовування таблички.

Зорове запам'ятовування чисел

Цей спосіб вважається найбанальнішим і водночас дуже дієвим. Він передбачає використання квадрата Піфагора. У ньому по горизонталі та по вертикалі розташовані числа натурального ряду, а на перетині двох значень їхні добутки. Цей квадрат існує понад чотири тисячі років і сприяє візуальному запам'ятовуванню чисел. Його використання є однією з найшвидших методик вивчення. Це зумовлено тим, що сприймати квадрат Піфагора для більшості дітей простіше, ніж приклади зі стовпців.

tablica_umnozenija

При погляді на картинку школяру може здатися, що доведеться запам'ятати результати ста прикладів. Однак, якщо подивитися уважніше на квадрат, то можна побачити, що половина значень дублюється. Наприклад, результати виразу 4*5 ідентичні прикладу 5*4.

Покажіть другокласнику цей квадрат, який поділений по діагоналі на дві частини. І запропонуйте або завчити всі значення повністю, або половину. Він гарантовано вибере другий варіант і охоче розпочне виконання завдання. У нього складеться враження, що запам'ятати половину виразів набагато простіше.

Віршована форма запам'ятовування

Деякі учні мають гуманітарний склад розуму, і це стає помітно з перших тижнів навчання у школі. Таким дітям буває складно вивчити всю таблицю множення попереднім чи будь-яким іншим способом. Тому слід застосовувати особливий підхід. Наприклад, вивчати піфагорову табличку за допомогою невеликих віршиків. Існують оригінальні чотиривірші українською для всіх виразів. Рекомендуємо всією сім'єю завчити їх напам'ять та використовувати навіть у побутовому спілкуванні. Зверніть увагу на книгу автора Галини Матвєєвої, в якій представлені віршики, що запам'ятовуються, і яскраві ілюстрації.

matveeva matveeva1

Вивчення таблиці по стовпчикам

Ще один варіант, вивчити з дитиною таблицю множення, робити це по стовпчикам. Цей спосіб передбачає поступове запам'ятовування. Наприклад, щодня нова цифра. Після засвоєння кожного наступного стовпчика необхідно повторювати все спочатку. Припустимо, школяр дійшов до цифри 4 і запам'ятав усі значення. Попросіть його продемонструвати нові знання починаючи з одиниці.

tablica_umnozenija

Перевагою цієї методики є поступове освоєння матеріалу. Дозоване здобуття знань позитивно позначається на засвоєнні. Також поступово підвищується складність матеріалу. Тому дуже важливим є регулярне повторення всіх стовпчиків після вивчення нових. Такий підхід дозволяє добре закріпити пройдений матеріал.

Проте назвати даний метод швидким неможливо. Щоб запам'ятати один стовпчик, може знадобитися 1-2 дні. Якщо ви шукаєте спосіб швидкого вивчення таблиці множення, рекомендуємо вибрати інший. Найефективнішим в такому разі буде квадрат Піфагора.

Спрощення системи обчислення

Зазвичай діти губляться, побачивши перед собою 10 стовпчиків по 9 прикладів. Табличка здається їм величезною та складною у вивченні. Завдання батьків — постаратися максимально спростити процес відкладення у пам'яті. Зробити це можна за допомогою певних хитрощів.

stolbik

Зокрема, існують певні логічні зв'язки та закономірності:

 1. Якщо у якості одного з множників виступає двійка, до другого числа необхідно додати аналогічне. Наприклад, 6*2 = 6 + 6 = 12.
 2. Множачи будь-яке число на одиницю, ми отримуємо його ж (5*1 = 5).
 3. Якщо множником є ​​цифра п'ять, добуток закінчуватиметься або п'ять, або нуль. У парних чисел наприкінці стоятиме нуль, а в непарних — п'ять.
 4. Ще один лайфхак по п'ятірці: щоб помножити парне число на п'ять треба взяти його половину і додати 0. Візьмемо приклад 8*5. Потрібно поділити навпіл 8 і 4 до приставити 0. Виходить, що 5*8 = 40. З непарними цифрами цей варіант не працює, тому їх краще не розглядати у якості прикладу.
 5. Якщо множником виступає 10, твір завжди закінчується на 0, а починається з другої цифри в прикладі: 10*3 = 30, 10*7 = 70.
 6. Вивчити таблицю множення дітям на п'ять простіше, знаючи, що результати у ній у половину менші, ніж у стовпчику на 10: 5*6 = 30, 10*6 = 60.
 7. Якщо потрібно виконати арифметичну дію з 9, необхідно до початкового числа додати 0 і відняти таке саме число. У виразі 7*9 рішення буде аналогічним, якщо 70 - 7. 70 - 7 = 63, отже 7*9 = 63.

Завдяки таким правилам та хитрощам процес навчання відбуватиметься не лише легко, а й цікаво. Особливо це стосується дітей, які володіють логічним мисленням та мають схильність до точних наук.

Повне занурення у вивчення

tablica3

Ще один спосіб — повне занурення у процес. Інакше кажучи, потрібно використовувати всі перелічені методи одночасно. Можна роздрукувати великий плакат із зображенням квадрата Піфагора, щоб він постійно перебував у полі зору дитини. Також слід скласти графік заучування стовпчиків, придбати книгу з віршами та ілюстраціями, а також розповісти школяру про спрощені методи обчислення. Якийсь із способів гарантовано принесе свої плоди.

Як вивчити таблицю множення на 2

Табличка на два є найпростішою. З її засвоєнням не повинно виникнути особливих труднощів. Однак важливо не змушувати заучувати значення. Краще пояснити логіку, керуючись якою вирішуються приклади. Розкажіть, що в процесі арифметичної дії складається така кількість двійок, що дорівнює множнику. Наприклад, якщо потрібно помножити два на три, ми складаємо три двійки: 2 + 2 + 2 = 6. Тобто 2 * 3 = 6. Також нагадайте другокласнику, що 2 * 3 = 6 і 3 * 2 = 6, тому запам'ятовувати доведеться меньше.

mnozennya_na_2

Як вивчити таблицю множення на 3

Якщо дитина вчиться множити на три, можна використовувати метод, аналогічний двійці. Тобто складання певної кількості трійок у кожному прикладі. Однак це може викликати у школяра деякі складнощі. Адже складати багато трійок досить важко. Щоб полегшити завдання, рекомендується розучувати різні віршики та пісеньки.

mnozennya_na_2

Однак найкращим методом, за допомогою якого легко вивчити таблицю множення на три, є використання підручних засобів. Наприклад, можна використовувати ручки, олівці, спеціальні палички та ін., що допоможе учневі краще сприймати інформацію.

За допомогою ручок та олівців, які школяр щодня бере до школи, можна виробити певні асоціації. У потрібний момент він згадає, що 3*3 — це три ручки + три ручки + три ручки, разом 9.

Часи йдуть, а метод візуального запам'ятовування та асоціацій залишається найдієвішим. Якщо у момент вивчення учень не показує відмінних результатів, будьте певні, потрібні знання однаково відкладаються на підкірку.

Як вивчити таблицю множення на 4

Цифра 4 досить легка і засвоюється дитиною легше, ніж трійка. Це пов'язано з тим, що табличка на чотири практично ідентична двійці. Для заучування можна використовувати наступний принцип: 2*4 = 2*2*2 = 8, 3*4 = 3*2*2 = 12. Іншими словами, одне число необхідно помножити на два, а потім отриманий результат ще раз помножити на двійку . На початку діти подумки множитимуть двічі на двійку, а потім звикнутимуть підставляти четвірку. Багато представників системи освіти рекомендують вивчати табличку на чотири після двох, а потім переходити до трійки.

Як вивчити таблицю множення на 5

Ця частина таблички також досить проста і діти її добре розуміють. Достатньо пояснити другокласнику, що кожна наступна цифра в результатах більша за попередню на п'ять. Також варто нагадати, що вони закінчуються або п'ять, або 0. Для парних чисел це нуль, а для непарних — п'ять. З парними справа дуже проста: помножуючи на п'ять, їх потрібно розділити навпіл і поставити в кінці 0. Зокрема, 5*6 = половина шести — це три, ставимо в кінці нуль і виходить 30. Ця схема також дозволяє запам'ятати результати для непарних чисел: вони більші на п'ять, ніж попередні (5*7 = 35).

Як вивчити таблицю множення на 6, 7, 8

До вивчення стовпчиків із цифрами шість, сім та вісім діти приступають після засвоєння прикладів для 1-5. Перевагою цієї методики є її поетапність. Поступово переходячи до нових цифр, школяр пам'ятатиме, що від перестановки місць множників добуток не змінюється. Якщо помножити шість на сім та сім на шість, вийде однакове число. Це значно спрощує завдання, тому нових чисел для запам'ятовування до кінця таблички стає дедалі менше.

Однак при виникненні складнощів ви завжди можете допомогти дитині швидко вивчити таблицю множення. Робити це слід за допомогою спеціальних методик чи ігор. Зокрема, багато освітян рекомендують використовувати для рахунку пальці.

Опис методу: необхідно повернути кисті рук долонями до себе та пронумерувати кожен палець від шести до десяти починаючи з мізинців. Потім можна пробувати множити, наприклад, 7*8. Для цього слід зіставити безіменний палець лівої руки та середній правої. Після цього потрібно порахувати пальці: кількість пальців, які опинилися під з'єднаними, є десятками. А пальці рук, які розташовані над ними, треба помножити. Таким чином, під з'єднаними (разом з ними) опинилося п'ять пальців, а множачи верхні ми отримали 3*2 = 6. Разом 7*8 = 56.

ruka

ЕЯкщо ця методика не виявилася успішною, спробуйте асоціацію з життя. Вивчити таблицю множення з дитиною буде набагато простіше, якщо робити це граючи. Щоб запам'ятати значення виразу 6*7, запропонуйте малюкові посадити кавуни. Для цього необхідно викопати шість ямок та покласти туди по сім насінин. Спробуйте порахувати скільки всього насіння потрібно для посадки. Отриманий добуток сорок два буде набагато простіше запам'ятати, якщо асоціювати його із соковитою літньою ягодою.

Не слід забувати, що ми живемо в XXI столітті і можемо використовувати різні гаджети та програми. Спеціальні програми, які допомагають вивчити таблицю множення дитині, можна встановлювати на смартфони чи комп'ютери. Діти набагато охочіше будуть сідати за навчання, якщо запропонувати їм сучасніші методики. Погодьтеся, яскрава анімація в телефоні є набагато цікавішою, ніж нудні роздруківки із зображенням квадрата Піфагора.

Порада: якщо у другоклашки довго не виходить запам'ятати числа, внаслідок чого він засмучується, не варто продовжувати заняття. Інакше ви ризикуєте назавжди закласти у ньому відторгнення до арифметики. Краще зробити паузу та повернутися до вивчення, коли школяр трохи заспокоїться.

Як вивчити таблицю множення на 9

Запам'ятати табличку на дев'ять так само легко, як на одиницю. Існує певний секрет, що дозволяє зробити це швидко. Якщо уважно подивитися на стовпчик, можна помітити, що після знака дорівнює стоять цифри від 1 до 8, які розташовані зверху вниз. Другі цифри йдуть від 1 до 8 знизу нагору. Крім того, табличка на 9 вивчається дитиною однієї з останніх. А це означає, що раніше він множив на дев'ять двійку, трійку, четвірку та ін. Тому просто нагадайте второклашці правило: від перестановки місць множників добуток не змінюється.

Яких помилок не варто припускатися вивчаючи таблицю множення

Складнощі у навчанні не повинні ставати причиною покарань. Адже учні лише починають пізнавати цей світ і потребують нашої підтримки та допомоги.

Щоб у школяра була мотивація вчитися, дотримуйтесь наступних правил:

 • жодних негативних порівнянь із однолітками;
 • не варто лаяти та карати за погані оцінки та низьку успішність;
 • приступати до домашніх занять слід лише гарному настрої;
 • використовуйте метод поступового вивчення.

Сподіваємось, наші поради допоможуть вам навчити дитину вивчити таблицю множення. Ще більше корисних статей читайте у блозі компанії YES!

У цій статті ми поділимося порадами та лайфхаками, як легко вивчити таблицю множення. Існують різні методики та способи, що дозволяють зробити це швидко, при цьому заощадивши нерви батьків та дітей.

×
Отримай промокод на знижку 10% для купівлі рюкзаків YES в магазинах-партнерах